KAMU-SEN’DEN ERDOĞAN’A ÇAĞRI

Türkiye Kamu-Sen Düzce İl Temsilciliği, yaptığı basın açıklaması ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a kamu çalışanları adına seslendi. Kamu görevlilerinin alım gücünün yükseltilmesi gerektiğine dikkat çeken Şişman, “2019 yılı maaş artış oranlarının Yeni Ekonomi Programı’nda belirlenen hedeflere göre revize edildikten sonra memur ve emeklilere ek zam yapılmalıdır” dedi.

KAMU-SEN’DEN ERDOĞAN’A ÇAĞRI

Türkiye Kamu-Sen Düzce İl Temsilciliği, yaptığı basın açıklaması ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a kamu çalışanları adına seslendi. Kamu görevlilerinin alım gücünün yükseltilmesi gerektiğine dikkat çeken Şişman, “2019 yılı maaş artış oranlarının Yeni Ekonomi Programı’nda belirlenen hedeflere göre revize edildikten sonra memur ve emeklilere ek zam yapılmalıdır” dedi.

14 Kasım 2018 Çarşamba 16:14
KAMU-SEN’DEN ERDOĞAN’A ÇAĞRI

Türkiye Kamu-Sen Düzce İl Temsilciliği’nde toplanan üyeler bugün yaptığı basın açıklaması ile Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulundu.

“Tüketici fiyatlarının yüzde 45’e ulaşması alım gücünü düşürür”

Türkiye Kamu-Sen Düzce İl Temsilcisi İsmail Şişman tarafından yapılan açıklama, şu ifadelerle başladı:

“Tüketici fiyatlarındaki bu yükseliş yüzde 45’e ulaşan toptan fiyatlardaki artışla birlikte değerlendirildiğinde ekonomide her şey yolunda gitse bile uzunca bir süre daha fiyatların pahalanacağını, alım gücündeki düşüşün süreceğini göstermektedir. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı’nda 2018 yılsonu enflasyon hedefi yüzde 20,8; 2019 yılsonu hedefi ise yüzde 15,9 olarak belirlenmişken kamu görevlilerine 2018 yılının tamamı için enflasyon farkı dahil yüzde 13 maaş zammı yapılmış, 2019 yılı için ise yüzde 9,2’lik bir artış öngörülmüştür.”

“Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı yeni hedefe göre yeniden revize edilmeli”

Dolayısıyla memur maaşları resmi rakamlara göre bu yıl en az yüzde 7,8 eriyecek, 2019 yılında da hedeflenen enflasyona ulaşılsa bile, maaşlarda yüzde 6,7’lik bir reel düşüş olacaktır. Her ne kadar dönem sonları itibarı ile maaşlara enflasyon farkı eklense de bu ödemenin geriye dönük olarak yaşanan kayıpları karşılamadığı, yalnızca anlık bir enflasyon düzeltmesi olduğu ve dönem içinde maaşların sürekli eridiği açıktır. Yüzde 15,9 olarak değiştirilen enflasyon hedefi dikkate alındığında 2019 yılı için memur ve emekli maaşlarına yapılması planlanan maaş zamlarının, Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı’nda yeni hedefe göre revize edilmesi de bir gerekliliktir.”

 

“Büyüme ve refah payının temel alındığı bir maaş artış sisteminin geliştirilmesi gerekiyor”

Enflasyonun toplumsal boyuttaki en olumsuz etkilerinin dar ve sabit gelirliler üzerinde görüldüğünü kaydeden Şişman şunları kaydetti:

“Bugün artık memur ve emeklilerimiz alışveriş yapamaz, en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz hale gelmiştir. Ülkedeki gelir dağılımında adaletin sağlanması için en önemli araçlardan bir tanesi benimsenen ücret politikalarıdır. Gelişmeler karşısında ürünlerin fiyatına fahiş oranlarda zam gelirken maaşların yalnızca enflasyona endeksli olarak düzenlenmesi, gelir dağılımını bozacak, ekonomik olumsuzlukların yükünü yalnızca çalışan kesime yükleyecek bir etken olacaktır. Bu çerçevede toplu sözleşme görüşmelerinde enflasyona endeksli maaş artış tekliflerinden vazgeçilmesi, gerçekleşen enflasyon, yoksulluk sınırı, büyüme ve refah payının temel alındığı bir maaş artış sisteminin geliştirilmesi lüzumludur.

“Alım gücünü yükseltmek amacıyla memur ve emeklilere ek zam yapılmalı”

Bütün bu gerçekler ışığında; kamu görevlilerinin mağduriyetini gidermek, enflasyona yenik düşen, temel ve vazgeçilmez harcamalar karşısında eriyen maaşlarını telafi etmek ve kamu görevlilerinin alım gücünü yükseltmek amacıyla 2019 yılı maaş artış oranlarının Yeni Ekonomi Programı’nda belirlenen hedeflere göre revize edildikten sonra memur ve emeklilere ek zam yapılmalıdır.”

Şişman son olarak, Türkiye genelinde yaptıkları eş zamanlı basın açıklamalarının ardından bu taleplerini Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da ileteceklerini belirtti.

 

Son Güncelleme: 14.11.2018 16:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.