banner41
Flaş Haber
Kapat

DÜZCE İÇİN TARİHİ BİR GÜN

Düzce’de yakışmayan görüntüsüyle ne esnafı ne vatandaşı memnun edemeyen Eski Sanayi Çarşısında başlayacak olan büyük dönüşümde ilk adım atılarak esnaf ve dükkân sahipleri ile görüşmelerin yapılacağı 6 aylık süreç öncesi uzlaşma ofisi açıldı. Bu gelişmeyle Düzce’nin tarihi günlerinden birini yaşadığını kaydeden Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, “Bu bir milattır. Burada hem Düzceliler hem esnaf hem de mülk sahipleri yeni projeyi heyecanla karşıladı. Yıllardır Düzce’ye girişte sağ tarafta kalan bu çirkin görüntü de ortadan kalkacak. Düzce’nin sanayi noktasındaki ve görsellik noktasındaki bu kanayan yarasına parmak basıldı.” dedi.

DÜZCE İÇİN TARİHİ BİR GÜN

Düzce’de yakışmayan görüntüsüyle ne esnafı ne vatandaşı memnun edemeyen Eski Sanayi Çarşısında başlayacak olan büyük dönüşümde ilk adım atılarak esnaf ve dükkân sahipleri ile görüşmelerin yapılacağı 6 aylık süreç öncesi uzlaşma ofisi açıldı. Bu gelişmeyle Düzce’nin tarihi günlerinden birini yaşadığını kaydeden Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, “Bu bir milattır. Burada hem Düzceliler hem esnaf hem de mülk sahipleri yeni projeyi heyecanla karşıladı. Yıllardır Düzce’ye girişte sağ tarafta kalan bu çirkin görüntü de ortadan kalkacak. Düzce’nin sanayi noktasındaki ve görsellik noktasındaki bu kanayan yarasına parmak basıldı.” dedi.

20 Haziran 2021 Pazar 12:23
DÜZCE İÇİN TARİHİ BİR GÜN

Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü liderliğinde Düzce’de değişim rüzgârları esmeye devam ederken Düzce’nin kanayan yaralarından biri olan Eski Sanayi Çarşısında uygulanacak olan kentsel dönüşüm projesinde önemli bir adım atıldı

Kültür Mahallesi’nde bulunan ve zamanla büyüyen kentin ortasında kaldığı için Düzce’ye hiç yakışmayan bir görüntü çizen Eski Sanayi Çarşısı için hazırlanan uzlaşma ofisi yapılan açılışla esnaf ve mülk sahipleriyle görüşmeye başladı. 6 ay boyunca esnaf ve mülk sahipleri tek tek dinlenerek yeni, projenin neresinde yer almak istediklerine dair uzlaşma formülleri sunulacak.

Pazartesi, çarşamba ve cuma günleri Öncü TV ve 100.2 Öncü Radyo ortak yayını ‘Yorumlu-yorum’ programında Düzce ve Türkiye gündemine dair tespit ve yorumlarını takipçilere aktaran Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, programın Cuma günü ekrana gelen bölümündeEski Sanayi Çarşısında ki dönüşümü için atılan büyük adımı değerlendirdi. 

38 YILDIR SONUÇ ALINAMAMIŞTI

“Bugün Düzce tarihi günlerinden bir tanesini yaşıyor.” diyen Ünsal, “En büyük meselelerden biri, kangren olmuş meselelerden biri Düzce’nin sanayisi olduğunu biliyoruz. Çünkü dükkânlar çok eski tarihte yapılmış, artık amaca hizmet etmiyor, yaşadığımız çağa uygun değil, şartlara da uygun değil. Nasıl tarihi bir gün yaşıyoruz? Tam bundan 38 sene önce 1983 yılında bir Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi kuruldu ve o günden bu güne kadar bir aşama kaydedildi, bir yerlere gelindi. Ancak buradan hani ‘Ne İsa ne Musa yararlanamaz’ hesabı buradan ne esnaf memnun ne kooperatifi memnun ne Düzce halkı memnun. Buradan bir sonuç çıkmadı. Çıkan sonuç da tatmin edici olmadı. Yani kurulan Eski Sanayi Çarşısı noktasında yine o mezbelelik hali Düzce’nin girişinde sağ tarafa baktığınız zaman çok eski tarihlerde yapılmış olan ve hiçbir zaman görselliğe ve Düzce’ye yakışmayan görüntü bugün kalkması için harekete geçildi.” diye konuştu.

“DÜZCE İÇİN BİR MİLAT”

Yıllardır çözülemeyen problem için bu açılışın bir milat olduğunu kaydeden Ünsal, “Ne yapıldı? Burada Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü başkanlığında bir iletişim ofisi açıldı. Valimiz ve belediye başkanlarımız da katıldı. Ben bunu milat olarak görüyorum. Çünkü amaç gerçekten hem Düzce’nin görünen yüzündeki o düzeyi yakışan bir hale geçirmek. Aynı zamanda da sanayide dükkân sahibi olan, kiracı olan ve mesleğini devam ettiren insanların yeniden daha nezih şartlarda çalışması ve vatandaşların da asrımıza ve insanımıza yakışan şekilde hizmet alması anlamına gelecek. Burada bir uzlaşma bürosu açılışı yapıldı. Burada hak sahipleri, hissedarlar var. İki, üç boyutuyla değerlendirilecek. Burada ki süreç şöyle hissesi olanlar ayrışma olmuyorsa, paylaşma olmuyorsa parasını alacak, isteyenler dükkân alacak, isteyenler de bulunduğu yerde yeni konuşlanacak projede ki bu proje AVM’den birçok çok şeyler kapsıyor. Bu projede belki dükkân sahibi olur, belki ev sahibi olur veya başka bir işyeri sahibi olur. Burada çok mükemmel bir adım atıldı.” dedi.

KESKİN: MESLEĞİN EMEKTARLARI KİRA ÖDER GİBİ İŞYERİ SAHİBİ OLACAK

Eski Sanayi Çarşısında 38 yıldan beri bir dönüşüm olmadı. Ben bunu hem siyasi kimliğiyle hem de sanayide çalışan dükkân sahibi olan kimliğiyle AK Parti İl Başkanı Mustafa Keskin’e sordum. Kısaca, “Dükkânı hiç olmayana kiracı olana, mesleğini devam ettirmek isteyene TOKİ’de ev, daire alır gibi kiralık dükkânda kalır bir maliyetle kira öder gibi bu mesleğin emektarlarını işyeri sahibi yapacağız.” Hepsinden önemlisi belediyenin kazancı yok. Belediye bir kazancı olmadığını söyledi. Belediyenin kazancının sadece Düzce’yi güzelleştirmesi anlamında olduğunu ve yine özellikle Dr. Faruk Özlü ’ye bu konu ile ilgili teşekkür etti. Düzce’nin en büyük kangren yaralarından bir tanesine el bastı, dokundu, tedavi ve teşhis etti ve bu yolun çok güzel ilerleyeceğini söyledi.

“PROJEYİ HERKES HEYECANLA KARŞILADI”

Bu projenin Düzce kamuoyunda olduğu kadar sanayi esnafında da heyecanla karşılandığını belirten Ünsal, “460 civarında burada hak sahibi var. Para isteyen parasını alacak, işyeri isteyen işyerini alacak veya oradaki projeye isterse dükkânın hissesi oranında artı veya eksi değerlerle beraber yeniden orada sahip olacak. Sanayide hepimizin aracı var. Bu mesleğe gönül vermiş insanların bu meslekten ekmek kazanan insanların mücadele veren insanların hakikatten miladı çok büyük bir keyifle, mutlulukla, heyecanla karşılandı. Burada oda başkanlarının bu Düzce’deki irade ve idare sahiplerinin olaya vakıf olup bu uzlaşma bürosundaki yaklaşıma gelmelerini fevkaladenin fevkinde bir yaklaşım olarak değerlendiriyoruz.” diye konuştu.

“ESNAF ÖZLÜ’YE TEŞEKKÜR EDİYOR”

Hak kaybı olmaksızın profesyonel bir şirketle sürecin yürütüleceğini belirten Ünsal, bu işten nduyduğu mutluluğu da şu sözlerle anlattı:

 “Burada en güzel olaylardan bir tanesi de TOKİ veya bir devlet kurumu bir yerde kamulaştırma ve buna benzer projeler yaparken bunu kendisi vilayetlerde, belediyelerde birimler bunu neticelendiriyordu. Buradan tamamen profesyonel bir şirket var. Hak kaybı olmadan gerçek anlamda bir yapılanma düşünülmüş. Hak kaybı olmadan hak eden hak ettiği şekliyle beraber netice alabileceği şekilde bir anlaşma bir uzlaşma zeminini oluşturacak. Bu işte ehil insanların olduğu bir yapı var. Bundan dolayı da Dr. Faruk Özlü’ye bu esnaf teşekkür ediyor. Biz sahada insanlarla yaptığımız görüşmede bunun muhatap noktasında ve çözüm noktasında çok makbul ve makul olduğunu söylediler ve bir heyecan başladı. Küçük Sanayi Sitesi esnafları adına bir heyecan başladı. Bu heyecanlardan bir tanesinde de yeni dükkân sahibi olma heyecanı var. Yani bir esnaf, sanayi çalışanı usta bana dedi ki, “Arkadaş adam buradan dükkân almış. Ancak burayla hiçbir alakası yok. Ben 20 seneden beri dükkânın kiracısıyım bunun hiç sanayi ile alakası yok. Vakti zamanında bunu almış. Yani burada yapacağımız tadilat, genişlemede mutlaka önümüzde bir engeldi. Bu da bizim için de tarihi bir fırsat bundan faydalanacağız. Özellikle de bizim bu teşekkürümüzü iletir misiniz basın olarak ve esnafta da bu çok büyük heyecan verdi.”

“ELEŞTİRİRİZ AMA MÜCADELEYİ GÖRMEZDEN GELEMEYİZ”

Düzce’nin bugün artık hayati meselelerine el atma cesareti gösterebilen bir belediye başkanı olduğunu belirten Ünsal, “Tabii insanlar buradaki profesyonel olan uzlaştırma firmasıyla ilgili olumlu- olumsuz birçok şeyler gelişecektir. Ama enteresan olan şu hadise çok basit. Bizans biliyorsunuz Fatih Sultan Mehmet tarafından muhafaza altına alındığı zaman İstanbul’un entelektüelleri tartışıyorlar. Diyorlar ki melekler dişi midir, erkek midir? Düşman kapıda bize göre fetih ama onlara göre düşman. Düşman kapıda, surların etrafına gelmiş. Memleket elden gidecek entelektüel kısım, konuşan kısım diyor ki melekler dişi midir, erkek midir? Bunu neden söyledim bugün Düzce’nin hayati meselelerine el atmış. Bir İstanbul Caddesi’nde eleştirdik, eleştiriyoruz. İnsanlar da eleştiriyor. Millet Bahçesi’ni eleştirdik, eleştiriyoruz. İnsanlar da eleştiriyor bunun cevapları var. Fakat İstanbul Caddesi’ne girmek yürek isterdi bu yürek varmış demek ki Faruk Bey’de.  Çok mu başarılı? Eksik var mıdır? Vardır. İklim şartlarından, prosedür sürecinden hepsinden bir değerlendirme vardır. Ama bir şeyleri yapmak için mücadele var.” dedi.

“PERSONEL ÖZLÜ’NÜN MÜCADELESİNİ ANLAYIP ONA GÖRE HAREKET ETMELİ”

Dr. Özlü kadar belediye personelinin de bu vizyonu sahiplenmesi gerektiğinin altını çizen Ünsal, “Ancak bunu ben bir daha söylüyorum ve tekrar ediyorum zaman zaman da bunu söyledim. Dr. Özlü’nün ekibindeki çalışan arkadaşlar lütfen başkanını iyi tahlil etsinler, iyi takip etsinler. Mutlak suretle en ince ayrıntılara kadar takip etsinler. Yani koşu çok hızlı koşuluyor çok güzel şeyler olması için mücadele veriliyor ve bu mücadelede de en az başkanları kadar işin riyaset makamı kadar heyecan, his ve çözüm odaklı hareket etmelerinde fayda var.” diye konuştu.

“BU KANAYAN YARASINA PARMAK BASILDI”

Programın sonunda projenin Düzce’ye hayırlı olmasını dileyen Ünsal, “İnşallah bugün başlayan 38 yıldır bitmeyen, 40 yıllık kani oldu mu yani dedirtecek kadar neticeler alınmayan mesele için başlamak bir işi bitirmek gibidir. Niyet hayır akıbet hayır olsun. çok güzel bir niyetle çok güzel bir proje ile Düzce’nin sanayi noktasındaki ve görsellik noktasındaki bu kanayan yarasına parmak basıldı. Bir adım atıldı. Allah utandırmasın. İnşallah esnafımız da çalışanımız da işçimiz de ustamız da mülk sahipleri de belediye de TOKİ’de bu işten en güzel şekilde, en hakkaniyetli ve hakikat şeklinde başarıyla çıkarlar. Allah hayır niyetlerde olan hiç kimseyi İnşallah utandırmasın.” dedi.

İSMETPAŞA ORTAOKULU TARTIŞMASI

Ünsal, programın pazartesi günkü bölümünde de Düzce siyasetinde tartışma konusu olan İsmetpaşa Ortaokulu’nun başka bir alana taşınarak mevcut arazinin binasıyla birlikte satışıyla ilgili önemli anektodlar paylaşacağını kaydetti. Okulun artık miadını doldurduğunu kaydeden Ünsal, “Yıkıldım, yıkılacağım diyor. Depremler atlatmış çok eski bir tarihte yapılmış bir okul. Ve okulun gerek bina ömrü bitmiş gerek farklı sebeplerden dolayı oradan taşınması lazım. Başka bir yere yapılması lazım. Nasıl Namık Kemal Okulu bir mezbelelik haldeyken şimdi en modern şekle kavuştuysa Düzce’deki İsmetpaşa Ortaokulu da bir değerlendirme. Ama bu siyasi bir malzeme haline geldi. Bunun arka planını pazartesi günü yorumlayalım.” diyerek izleyicileri ekran başına davet etti.

Son Güncelleme: 20.06.2021 13:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner63

banner73