“SİYAH PİRİNÇ ÜRETİMİNDE TÜRKİYE’NİN ANA ÜSSÜ OLACAĞIZ”

Çilimli ilçesinde, yerel seçimlerin iddialı ismi MHP Çilimli Belediye Başkan Adayı İsmail Bayrak, ilçeyi şaha kaldıracak projelerini, Öncü TV ekranlarında anlattı. Öncü TV Haber Müdürü Canan Üstüner’in hazırlayıp sunduğu “Güne Merhaba” programına konuk olan Bayrak, 31 Mart yerel seçimlerinde belediye başkanı seçilmesi halinde, 7’den 70’e hitap eden projelerle, ilçeyi marka şehre dönüştüreceklerinin altını çizdi. “Biz doğru yoldayız. Yine doğru yolda olmaya devam edeceğiz.” diyen Bayrak, siyah pirinç üretiminde Çilimli ilçesinin Türkiye’nin ana üssü olacağını belirtti.

“SİYAH PİRİNÇ ÜRETİMİNDE TÜRKİYE’NİN ANA ÜSSÜ OLACAĞIZ”

Çilimli ilçesinde, yerel seçimlerin iddialı ismi MHP Çilimli Belediye Başkan Adayı İsmail Bayrak, ilçeyi şaha kaldıracak projelerini, Öncü TV ekranlarında anlattı. Öncü TV Haber Müdürü Canan Üstüner’in hazırlayıp sunduğu “Güne Merhaba” programına konuk olan Bayrak, 31 Mart yerel seçimlerinde belediye başkanı seçilmesi halinde, 7’den 70’e hitap eden projelerle, ilçeyi marka şehre dönüştüreceklerinin altını çizdi. “Biz doğru yoldayız. Yine doğru yolda olmaya devam edeceğiz.” diyen Bayrak, siyah pirinç üretiminde Çilimli ilçesinin Türkiye’nin ana üssü olacağını belirtti.

20 Mart 2024 Çarşamba 14:53
“SİYAH PİRİNÇ ÜRETİMİNDE TÜRKİYE’NİN ANA ÜSSÜ OLACAĞIZ”

Önümüzdeki 31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala, Düzce’de seçim nabzı Öncü TV ekranları ile 100.2 Radyo Öncü’de atmaya devam ediyor. Öncü TV haber Müdürü deneyimli gazeteci Canan Üstüner’in hazırlayıp sunduğu, ‘Güne Merhaba’ programının konuğu, Çilimli ilçesinde yerel seçimlerin kuvvetli ismi MHP Başkan Adayı İsmail Bayrak oldu.

“Çilimli’yi kasaba görüntüsünden modern bir ilçeye dönüştüreceğim”

Programda seçimleri kazanması durumunda Çilim ilçesinde hayata geçireceği proje ve çalışmaları anlatan Bayrak, Çilimli ilçesini kasaba görüntüsünden, modern bir ilçeye dönüştüreceklerinin vaadinde bulundu. AK Partili Belediye Başkanı Muhsin Yavuz’un Çilimli ilçesi için önemli hizmetlerde bulunduğunun altını çizen Bayrak,  “Bizim ilçemizde 15 yıl yani üç dönem Belediye Başkanlığı yapmış Muhsin Yavuz var. Muhsin Yavuz’la tanışıklığımız, Belediye Başkanlığı öncesi dönemden gelir. Babamla olan bir dostlukları var, bizim bir yakınlığımız var. Muhsin Yavuz, bu İlçeye hizmet etti, bir şeyler kazandırdı. Belki bir dönem daha Belediye başkanlığı yapabilirdi, bu olmadı, niye olmadı bununla ilgili bir sürü şeyler var. Bu konulara çok girmek istemiyorum, bizim dışımızda olan bir şey. Çilimli küçük bir ilçe, bu ilçeye sosyal anlamda bir şeyler katılabilir, canlılık getirilebilir. Hilal Kapı ana yol projesinin olacağı alan, Çilimli’nin E-5 bağlantı yolu üzerinde olacak, bu projenin bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor. Bu projenin asıl amacı, insan hayatı ve insan güvenliği. Çilimli’de bir cezaevi yapıldı, organize sanayi bölgesi yapılıyor, yeni TOKİ Konutları yapılıyor, Çilimli göç alan bir ilçe, ilçemize dışardan biri geldiği ve Çilimli Sapağından Çilimli istikametine döndüğü zaman, artık bir ilçeye giriyorum havası yaşasın istiyoruz. Kasaba görüntüsü bitsin, modern bir ilçeye giriyoruz havası yaratılsın istiyoruz” dedi.

“Çilimli’de sosyal alanlar yok”

Çilimli ilçesinde sosyal aktivitelerin yapıldığı sosyal alanların olmadığına dikkat çeken Bayrak, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“En büyük eksiklik sosyal yaşam. Çilimli’de akşam olduğunda, sosyal etkinlik yağabileceği alanlar yok. Sinema salonu, restoran yok. 15 yaşında bir genç, akşam ne yapacak? Kentsel dönüşüm başladı. Bakanlık projesi. Kentsel dönüşüm bittiğinde, bakanlık işini bitirdiğinde orada belediye anlamında ne eksilik varsa yapılması gerekiyor. Vatandaşın her zaman yanında olacağız.  Encümen listesiyle projeleri konuşurken, yapmadan önce sahaya çıktık. Ne eksiklik var, ihtiyaç duyulan hedef odaklı projeler yaptık. Belediyecilik tecrübesi olan donanımlı bir meclisi ile tartıştık, projeleri oluşturduk. Her kesime hitap edeceğiz. Burada yapılacak olan hizmetleri planlarken, herkesin ortak alanlarını seçmek gerekiyor. Çilimli’de yapılacak bir şey yok. Sosyal yaşam merkezi projemiz var.”

“Bizim işlerimiz güvene dayalı”

Esnaflıktan kazandığı güveni, Belediye Başkanı seçilmesi halinde Çilimli halkına sağlamaya devam edeceğini kaydeden Bayrak,“İlçede, 45 yıllık bir ticari işletmemiz var. Bu ticari işletmemizde tamamen güvene dayanalı işler. Ticarette güven olmayınca, olmuyor. Bizim ne olursa olsun, insanların gözünde kazandığımız güveni kaybetmememiz lazım. Bizim işlerimiz güvene dayalı. İnsanda bir eksiklik göremediğinizde çekişmeler başlayacak. İnsanlar bizi tanır, nasıl bir yapıya sahip olduğumuzu bilir. Rakiplerin ne düşündüğü beni ilgilendirmiyor.”

“Biz doğru yoldayız, doğru yolda olmaya devam edeceğiz”

İlçede kadınlardan, üniversite öğrencilerine kadar her kesime hitap eden bir çok projesinin olduğunu anlatan Bayrak, şu ifadelere yer verdi:

"Biz doğru yoldayız. Yine doğru yolda olmaya devam edeceğiz. Bu tür şeyler için uğraşmasınlar, kendileri kaybederler. Herkes ne olduğumuzu biliyor. Kadın kalkınma kooperatifinin alanını biraz daha genişletip, pazaryerinde kendi ürettiği ürünleri satan kadınlara özel alan tahsis etmek istiyoruz. Halk eğitim merkezlerinde yetenekli kadınlarımız var. Alanla ilgili sıkıntıları var. Çok değerli işler yapılmış. Kooperatifin altında, halk eğitim hocalarıyla beraber birleştirmek istiyoruz.  İki yıl içinde altyapı sorunu kalmayan bir Çilimli olacak. İçme suyu ile ilgili ciddi bir problem yok. Çilimli Yüksekokulu’nun olduğu alan çok kısıtlı bir alan, öğrenci talebi oluşuyor, ama karşılayamıyor. Göreve geldiğimiz ilk günden sonra, daha iyi hale nasıl getireceğiz, buna çalışacağız.”

“İlçe merkez alanını genişleteceğiz”

İlçe merkezini geniş bir alana yaymak için çalışma yapacağını belirten Bayrak, şunları kaydetti:

“Çilimli’nin ilçe merkezi belli bir alana yığılmış, ilçe dışına doğru açılması lazım. İlçe merkezi ve E-5 arasındaki yol üzerinden, projemizi gerçekleştireceğiz. Bunun örnekleri Düzce ilçelerinde mevcut, merkezi büyütmek için genelde ana yol üzerindeki istikametler kullanılır.  Bu şekilde E-5 üzerinde yeni eklenen mahalleler ile merkezi birleştirip, ilçenin merkez alanını genişleteceğiz.    Çilimli ilçesi kentsel dönüşüm projesi başlamadan önce, eski yapıların olduğu zamanda da park sorunu vardı. Günümüzde kişi başına, bir araç düşen konuma geldik. Bu da yeni yapılan kentsel dönüşümden sonra, otopark ihtiyacı doğacak. Otoparklar merkeze uzak yerlerde olduğunda, alışveriş esnasında sorun olacağından ilerleyen zamanlarda, sorun olduğundan otopark alanları oluşturulacak. Ama şuanda trafiğin yoğunluğu ve otopark ile ilgili bir sorun yok.”

“Hayvan üretimini yaygınlaştıracağız”

Projelerinin arasında hayvancılık olduğunu da dile getiren Bayrak, “Bu et kombine projesi ile ilgili, tabii bu her yerde vardır. Bizim ilçemizde bu iş bir meslek. Çok yetenekli kasaplar var yani hem genç, hem belirli bir yaşa gelmiş, bunlara istihdam sağlamak için et kombinası projesi hayata geçireceğiz. Gümüşova Organize Sanayi Bölgesine et ürünleri üzerine, üretim yapacak büyük et firması geliyor. Bu firma geldiğinde, hem çalıştıracağı işçi, hem de ham madde anlamında, birazda ona entegre olup, ilçemizde hayvancılığı canlandırma anlamında katkı olacağından bu projeyi düşündük. Burada asıl önemli olan; ilçemizdeki hayvansal üretimi arttırmak,  geçimini hayvancılıktan sağlayanlara destek olmak için planlanmış tesistir. Bu tür projeler yapıldıkları yerlere istihdam, kalkınma sağlasın. Belediyeler bu tür kurumlara hizmet verirler ve karşılığını alırlar. Organize Sanayi Bölgesi ile alakalı, benim düşüncem oraya yapılan fabrikalar, iş yerleri sahipleri ile ikili ilişkilerimizi iyi tutup, bu işletmeleri hem belediyemize, hem de ilçemizde yaşayanlara öncelik tanıması konusunda girişimler yapacağız. Organize Sanayi Bölgesini Çilimli ilçesine yapılıp da hizmetini gidip de başka yerden alması mantıksız bir şey olur. OSB’nin eksiklerini, Çilimli belediyesinden karşılaması ve gidermesi gerekmektedir. Bundan da gelir sağlanması gerekiyorsa, Çilimli Belediyesi’nin gelir sağlaması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

“Siyah pirinç üretiminin Türkiye’deki üssü Çilimli olacak”

AK Partili Belediye Başkanı Muhsin Yavuz tarafından geliştirilen proje ile Türkiye’de marka haline gelen siyah pirinç üretimine de değinen Bayrak “Belediye bünyesi içindeki şirketleşmeler ile alakalı şöyle bir durum var; belediyenin kendi yapabildiği işler var, olmazsa olmaz belediye hizmetleri var. Bunun haricinde bir şirketin siyah pirinç yetiştirmenin teması, nerede yetişirse yetişsin her hangi yemek programlarında siyah pirinç ile ilgili bir şey yapılsın, bunun ana merkezi Çilimli olacaktır. Belediyenin koordinesinde, bir şirket üzerinden yürütülüyor. Tarladan fuar tanıtımına, bir şirketin yürütmesi daha kolay oluyor. Belediyenin bazı konularda mevcut imkanları yetmiyordur, şirket üzerinden yapabilir diye düşünüyorum.  Biz göreve gelirsek, kimsenin hakkının yenmemesine çok dikkat edeceğiz. Burada yaşayan herkesin hakkını vebalini üzerimize alacağız. Bu konuyu hassas ve titiz yürüteceğiz. Çilimli ilçemizin sınırları genişledi, yeni eklenen mahalleler oldu. Mevcutta olan fabrikalar, evler, iş yerlerinden dolayı belediyemizin itfaiye konusunda ihtiyacı var. Sanayi esnafına özel ilk etapta 20 dükkanlı bir projemiz var. Hem bir arada, hem de bizim ihtiyaçlarımız karşılanma sonrasında merkeze gitmek yerine, ilçemiz içinde insanların bildiği bir alanda olması gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

“İlçede sporu her alana yayacağız”

İlçede sporu sadece futbolla sınırlı kalmayacağını ve her branştan spora destek vereceklerini söyleyen Bayrak, son olarak şunları belirtti:

“Sporda ilçemizde büyük emekler harcanarak bir yerlere getirilmiş bir futbol takımımız var. Çilimlispor kulübü.  Burada belediye, esnaflarımız ve vatandaşlarımız olarak kulübe herkes emek veriyor. Biz seçim zamanı, bir eve gittik, arkadaşımızı gururlandırmak için taekwondo da Türkiye üçüncüsü olmuş. Biz sporu futbol ile kısıtlı bırakmayıp, her alana yaya bileceğimiz, herkesin rahatlıkla antrenman yapabileceği bir spor kompleksi yapacağız. Biz şuan buradaysak bu ilçede yaşayan insanlar sayesinde olan düşüncemiz ile burada olacağız. Göreve geldiğimizde değişmeden, gece gündüz çalışacağız.”

HABER: Savaş ARI

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.