OY KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçim’inde oyların hangi durumlarda geçersiz sayılacağı Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirtilmişti. Buna göre, oy pusulalarından başka, zarfa hiçbir şey konulmayacak, aksi halde kullanılan oy geçersiz olacak.

OY KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçim’inde oyların hangi durumlarda geçersiz sayılacağı Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirtilmişti. Buna göre, oy pusulalarından başka, zarfa hiçbir şey konulmayacak, aksi halde kullanılan oy geçersiz olacak.

08 Mayıs 2023 Pazartesi 11:09
OY KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Pazar günü gerçekleştirilecek olan seçimle birlikte Türkiye Cumhurbaşkanı ve milletvekillerini belirleyecek. Seçimlerde oy kullanırken dikkat edilmesi gerekilen hususları ve hangi oyların geçersiz sayılacağını sizler için derledik.

OY KULLANMAYA GİDERKEN KİMLİĞİNİZİ UNUTMAYIN

Oy kullanmaya giderken fotoğraflı kimlik belgesi veya geçici kimlik belgesi, pasaport, evlenme cüzdanı gibi resmi belgelerden birinin kesinlikle bulundurulması gerekiyor.

Öncelikle tüm seçmenlerin işte bu kağıttan yani seçmen bilgi kağıdından edinmesi gerekiyor, burada isim soy isim TC hangi okulda hangi sandıkta oy kullanacağımız yazıyor. Seçmen kağıtları e-Devletten temin edilebiliyor ama yine bağlı bulunduğunuz muhtarlıktan da seçmen kağıdını almak mümkün.

MÜHÜR NEREYE BASILACAK?

14 Mayıs Pazar günü önümüze 2 tane pusula gelecek öncelikle parlamentoyu belirleyeceğimiz oy pusulası. Burada 24 siyasi parti yer alıyor bir diğer pusula da cumhurbaşkanlığı için.

OYLAR HANGİ HALLERDE GEÇERSİZ SAYILACAK?

Oy pusulalarında yırtık, işaret veya yazı olmamasına dikkat edilecek. "TERCİH" veya "EVET" mührü dışında, pusulanın herhangi bir yerine imza atılması veya işaret konulması halinde oy geçersiz sayılacak. Oy pusulalarından başka, zarfa hiçbir şey konulmayacak, aksi halde kullanılan oy geçersiz olacak.

"EVET" ya da "TERCİH" mührü basılmayan, birden fazla ittifaka, aynı ittifakta yer almayan parti veya adaya mühür basılması halinde de oylar geçersiz sayılacak.

MÜHÜR DİĞER TARAFA BULAŞIRSA OYLAR GEÇERSİZ Mİ?

Oy kullandıktan sonra katlama esnasında mühür başka bir adayın ya da partinin alanına bulaşırsa yüksek seçim kurulu kararına göre oy geçersiz sayılmayacak. Birden fazla mı oy kullanılmış yoksa bulaşma mı olmuş, sandık görevlilerince karar verilecek.

İKİ PUSULA BİRBİRİNİ ETKİLEMEYECEK

Seçmenler, cumhurbaşkanına ve milletvekillerine yönelik tercihte bulundukları iki ayrı oy pusulasını aynı zarfa koyarak sandığa atacak. Önce cumhurbaşkanı seçimine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak. Zarftan çıkan oy pusulalarında bir seçim türüne ait olanın geçersiz olması, diğerinin geçersiz sayılmasını gerektirmeyecek.

İTTİFAK ALANI İÇİNE BASILAN OYLAR GEÇERLİ SAYILACAK

Seçmenler, "EVET" ve "TERCİH" mührünü istedikleri partiye basacak. Mührün, "siyasi partiye ayrılan alana", "hem bir siyasi partiye ayrılan alana hem de ittifak unvanı bölümüne" veya "ittifak unvanı bölümüne taşacak şekilde, bir siyasi partiye ayrılan alana" basılması halinde, bu oy pusulaları geçerli kabul edilecek.

Sonuçlar, sayım döküm cetvelinde o siyasi partinin cetveldeki sütununa işaretlenecek. Pusulada yalnız ittifak alanı içerisine mührün basıldığı her durumda, bu oy pusulaları da geçerli kabul edilecek ve sayım döküm cetvelinde ittifakın "ortak oyları" sütununa ayrı ayrı işaretlenecek. İttifak içindeki siyasi partinin ortak oylardan gelen payı, partilerin oy oranlarına göre yapılacak hesaplamayla dağıtılacak.

YANLIŞ OY KULLANANA YENİ PUSULA VERİLİMEYECEK

Seçimde, seçmene iki oy pusulası verilecek. Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimlerine ilişkin iki oy pusulası tek zarfa konulacak. Yanlış oy kullandığını düşünen ve yeni pusula isteyen seçmene yenisi verilmeyecek. HABER- ECE MUTLU

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.