“İLÇEYİ SPOR VE SOSYAL ALANLARLA DONATTIM”

Gölyaka Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Yakup Demircan, konuk olduğu Öncü TV ekranlarındaki “Güne Merhaba” programında, “Herkes konuşur, Yakup Demircan yapar” diyerek rakiplerine gözdağı verdi. Belediye Başkanı seçildiği 2019 yılından bu güne kadar geçen 5 yıllık sürede ilçeyi spor ve sosyal alanlarla donattığını ifade eden Demircan, bunların maliyetini de ilçede atıl vaziyette bulunan boş araziye ektiği mısır haşatından karşıladığına dikkat çekti. Pazar günü yapılacak yerel seçimlerde Belediye Başkanı seçilmesi durumunda turizme ağırlık vereceğinin vaadinde bulunan Demircan, rakiplerine ise “Herkes konuşur, Yakup Demircan yapar” diyerek gözdağı verdi.

“İLÇEYİ SPOR VE SOSYAL ALANLARLA DONATTIM”

Gölyaka Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Yakup Demircan, konuk olduğu Öncü TV ekranlarındaki “Güne Merhaba” programında, “Herkes konuşur, Yakup Demircan yapar” diyerek rakiplerine gözdağı verdi. Belediye Başkanı seçildiği 2019 yılından bu güne kadar geçen 5 yıllık sürede ilçeyi spor ve sosyal alanlarla donattığını ifade eden Demircan, bunların maliyetini de ilçede atıl vaziyette bulunan boş araziye ektiği mısır haşatından karşıladığına dikkat çekti. Pazar günü yapılacak yerel seçimlerde Belediye Başkanı seçilmesi durumunda turizme ağırlık vereceğinin vaadinde bulunan Demircan, rakiplerine ise “Herkes konuşur, Yakup Demircan yapar” diyerek gözdağı verdi.

29 Mart 2024 Cuma 14:59
“İLÇEYİ SPOR VE SOSYAL ALANLARLA DONATTIM”

Öncü TV Haber Müdürü deneyimli gazeteci Canan Üstüner’in hazırlayıp sunduğu, Öncü TV ekranlarının sevilen sabah kuşağı “Güne Merhaba” programının son konuğu, Gölyaka ilçesinde seçimlerin iddialı ismi Gölyaka Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan adayı Yakup Demircan oldu.

“Çocuklarımızı kötü alışkanlıklarından korumak için ilçenin dört bir yanına spor alanları kazandırdık”

Belediye Başkanlığı yaptığı süre içerisinde hayata geçirdiği proje ve çalışmalarla ilçe halkının gönlüne dokunduğunu ifade eden Demircan,“Bu ilçede iki kale direğine penaltı çekmeye, gençlerimizin, çocuklarımızın bir sosyal alanı yoktu. Bu ilçede mısır ektim bereket vardır, alın teri vardır. Mahallelerde 9 tane futbol sahası yaptım,  basket sahası yaptım, tenis kortu yaptım, Düzce`nin hiçbir ilçesinde tenis kortu yok. Benim ilçemde 2 tane tenis kortu var. Çocuklarımızın enerjilerini atacağı alanlarımız yoktu.  Bu gibi alanların olmayışı çocukların kötü alışkanlıklara meyillerini çoğaltıyordu. Biz bunların önüne geçmek için dedik ki; bu gençlerin ve çocukların bu alanlara yönlendirelim, enerjilerini sporla beraber atsınlar, boş vakitlerini değerlendirsinler. Gölyaka ilçesinde mesire alanında sosyal tesisimiz yoktu. Bir sosyal tesis yaptık. Güzeldere de 3 tane ev vardı, 7 tane ilave yaptık, 10 taneye çıkardık. Mahallelerde yine sosyal tesisler yaptık. Mahallelerde Gölyaka Belediyesi olarak sosyal tesisler kazandırdık. Atıl vaziyette olan eski okulları, belediye üzerine almak suretiyle  Gölyaka Belediyesi sosyal tesis yaptık. Muhtar odaları,  taksi durakları, otobüs durakları, klima durakları, bu ilçedeki insanların, yolcumuzun da klimalı duraklara yazın serin, kışın sıcak ortamda yolculuğunu yapması için bütün konforları, bir nimet olarak değil gecikmiş bir ihtiyaç olarak bunları sunduk. Gelir gelmez, 6 ay tasarruf yaptım, bir tane cenaze aracı kazandırdık. Klimalı cenaze aracımızın Türkiye`nin her yerine cenaze getirecek şekilde donanımını yaptık.  Daha sonra iki tane sıfır doblo aldım, 5 seneden beri Gölyaka`dan hastalarımızı köyünden, mahallesinden alıyoruz ve İstanbul, Ankara, İzmit, Adapazarı, Düzce’deki bütün hastanelere taşıyoruz. Ücretsiz yapıyoruz bunları, bazen yetmiyor, makam aracımla gönderiyorum. Ben kendimi Gölyaka’ya adadım. Benim Gölyaka’nın gelecek nesillerine, doğmamış nesillerine hizmet etmekten başka gayem yok. Pandemi sürecinde Adapazarı ,İzmit, Bolu maske makinesi yoktu. Düzce Gölyaka’da vardı. Biz, mazerete sığınmayız. Hizmet kalitesi arttıkça, insanların ihtiyaçları da artıyor. Gölyaka’nın bütün yolları toz ve toprak içindeydi. Sosyal alanları rahatlatacak tedbirlerle başladık. İhtiyaçlara göre gittik. Daha sonra gençlerin ihtiyaçlarına göre gittik. Daha sonra pazaryeri, daha sonra gençlik merkezi kazandırdık ilçemize. Bütün gençlerimiz siyasi partilerimiz, vatandaşlarımız iftarlarını burada veriyorlar. Pazarcılarımız bizlere dua ediyorlar.30 senedir pazaryeri yapılacak, sana nasip oldu. Bütün çalışma arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Bakın Efteni Gölümüz; Efteni Gölü’nün kenarında yeni gözetleme kulesi kazandırdık, Gençlik merkezimiz bitti. Anneler içeride çocuklarıyla boyama yapacak, yer tespitleri yaparken, bunlar anketlerle yapıldı. Size o şekilde eleştiri yapanın dediği yere yapın, orayı da başkası eleştirir” diye konuştu.

“Gölyaka’da insanların hayalarını kolaylaştıran projeleri hayata geçirdim”

Gölyaka ilçesinde insanların hayatlarını kolaylaştıran projeler hayata geçirdiğini söyleyen Demircan, bu projelerin bir çoğunu da devlet bütçesinden değil, atıl vaziyette bulunan araziye ektiği mısır mahsulünden elde ettiği gelirle yaptığını kaydetti. Gölyaka ilçesinin sürekli gelişme kaydeden bir ilçe olduğunun altını çizen Demircan, konuşasını şu şekilde sürdürdü:

“Bakın burası Kalıcı Konutlar bölgesinde 10 dönümlük bir alan. Dikenden görünmeyen, insanların içine girmesi imkansız olan bir yer. Kaldırımdan sonraki alanı burayı ihaleye versem, 10-15 milyona yapılan bir yerdi. Kimseyi borçlandırmadım. Bütün çalışma arkadaşlarımın emeği var. Tenis, basket, voleybol ve futbol sahası var. Bunların hepsi insanların yaşamlarını kolaylaştıran ve Gölyaka’yı bir üst lige taşıyan projelerdi.  Gölyaka’da, şimdiye kadar hiçbir şey yapılmamış, herkes alışmış… Biz yapmaya başlayınca, herkes benim sokağıma da yapsınlar istiyor, biz vatandaşımızın o heyecanını anlayarak, işi hızlı bir şekilde yaptık ve bitti. Şuan Gölyaka’nın 10 mahallesi pırıl pırıl iki mahalle daha eklendi, onlarında ihtiyaçlarını tamamladık. Biz Gençlik Merkezini yaptığımızda, yanında pazaryeri var. Pazar yerinin yanında, 90 araçlık otoparkı var. Pazaryerinin içinde de 100 tane araç otoparkı var. Buraya, Bu Gençlik Merkezini yapmadan önce, kimsenin girmediği dikenli bir yerdi. Daha sonra esnaflar arabasını park ediyor, burada tavuk ve civciv satılıyordu. Kümes gibi kokudan geçilmeyen bir yerdi ve biz orayı, daha modern bir hale getirdik.”

“Yaptıklarım, yapacaklarımın teminatıdır”

Yeniden Belediye Başkanı seçilmesi halinde, ilçede turizm yatırımlarına ağırlık vereceğini anlatan Demircan, şu ifadeleri kullandı:

“Ben, Yakup Demircan olarak jeotermal su bulduk. Bulduğumuz su göz açıp kapayıncaya kadar saniyede, 76 litrede 40 derece, 770 metre derinlikten gelen bir su. Diğer su, şehir efsanesidir. Tarihten gelen süreçte bizans kralının kızı eftelya ve askerlerini iyileştiren şifalı sudur. Saniye de 15 litre 47 derece su. Türkiye de böyle bir su yok. Kardüz Yaylası’nın yer tahsisini yaparak, Kardüz’ü gündemden çıkardık. Ben bütün toplantılarda söylüyorum, Gölyaka’da algı yaratan insanlar, Kardüz’ yapılacak yolun, Toptepe ve Güzeldere üzerinden yapılacak algısı yapıyorlar. Gölyaka’nın bütün mahalle yolları, pırıl pırıl asfalt ve kilit parke oldu. Vatandaşlar balkonunda ve bahçesinde gönül rahatlığıyla oturarak, çayını kahvesini içebiliyor. İl Özel İdaresi’nin bölgesinde olan ve İl Genel Meclis Başkanımızla birlikte, bunlar bir ekip işidir. İl Genel Meclisi’ndeki arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bir toplantı yapıyoruz, Gölyaka’nın 21 köyü ile ilgi, 90 maddelik bir çalışma yapmışlar. Yapılan çalışmaların 26 maddesinde Saçmalıpınar Köyü’nün mahalle yolları geçiyor. Gölyaka bütün köyleriyle, merkezi ile birlikte, her yerini asfalt yapmayı planladık.  Bunların hepsi siyasi iradenin koordineli bir şekilde ve Gölyaka halkının bize verdiği güçle birlikte oldu. Gölyaka halkına istirham ediyorum, bu gücü bize tekrar verdiğinde, dersine çalışmış bir ekip olarak, Gölyaka halkından destek istiyorum. Gölyaka halkından gelecek nesilleri için, çocukları için destek istiyorum.  Bizlerin şurada 20-30 yıl arası ömrü var, çocuk ve torunları önemseyen Gölyaka halkından, siyasi irade olarak destek istiyoruz. Gölyaka için hepsi elini taşın altına koymuş değerli arkadaşlarımızdır.  Takdir Gölyaka halkınındır, bizim yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır. Vatandaş öncelikli olarak düğün salonu istiyor, termal su istiyor, bazı bölgelerdeki insanlarımızda Kardüz’e tesis yapılmasını istiyor. Hafta sonu insanlarımız oraya sık sık gidiyor. Az önce gördüğünüz yayla evlerini, biz tesis yaptığımızda tuvalet ve banyosunu modern bir şekilde dizayn ettiğimizde, oradaki sedirlerin üzerine normal bir yatak bile atsa gecelik 10 bin TL ye kiraya verirler.  Gölyaka bunları yakın zamanda görecek, yayla evlerinin değeri artacak.

“İlçede İSKİ’ye bağlı altyapı sorunu var”

Gölyaka ilçesinde, İSKİ’ye bağlı altyapı sorununun olduğuna işaret eden Demircan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Gölyaka’da alt yapı ile ilgili sorun var. Sorun İSKİ’nin bünyesinde, hiçbir başkan adayı ‘ben alt yapıyı yapacağım, edeceğim’ diyemez. Sadece Gölyaka değil, Düzce ve Düzce’nin bütün ilçelerinin alt yapısı 2017’de İstanbul Büyükşehir Meclisi tarafından alınan kararla yapılması talimatı var. İlçemizde 40 dönümlük bir alanda, arıtma tesisi kendine kiralamış ve arıtmayı orada yapıp, direkt oradan temiz suyu verecekti. İstanbul Büyükşehir Blediyesi’nin şimdiki başkanı, projeyi iptal ederek Cumayeri Dokuz bölgesinin girişine, arıtma tesisi yapıp, karşıya regülatörlerle basacaklardı. 2019’da geldik, biraz çalışma yaptılar, şehrimizin yollarını bozdu. İSKİ akabinde ‘2020, 2021 ve 2022’de ve 2023’de bitecek’ dendi. İSKİ suyumuzu alıyor, ama 5 senedir ilçemizde altyapıyla ilgili başladığı çalışmayı, yarım bırakıyor. İnşallah, İstanbul’uda iktidarın belediye başkan adayı Murat Kurum alır. Bizde de Faruk Bakanım ve seçilen arkadaşlar ile birlikte, İSKİ’ye gidip, ‘kardeşim gelin altyapılarımızı yapın’ deriz. Ama biz yine bu altyapıyla ilgili insanlara sıkıntı yaratmadan, bazı kot farkı düşük olan yerler var, onları da çözdük. Çok cüzi bir miktar var, ama bunların hepsi 5 metreden döşendi, bizde bağlantılarını yapacağız, ana kolektörde Gölyaka’nın altyapısını İSKİ çözecek. 200-300 milyona yapılamaz. Ben dahil, hiçbir belediye başkan adayı, bu yükün altına giremez zaten. İSKİ’nin sözü, İSKİ’nin taahhüttü, 2017’de İstanbul Belediyesi’nin Kaynaşlı, Yığılca, Cumayeri, Çilimli hepsi onlar tarafından yapılacak.”

“Ben kendimi Gölyaka ilçesine adadım”

Kendisini Gölyaka ilçesi için adadığını belirten Demircan, “Sabah namazından gecenin geç vakitlerine kadar kendini Gölyaka’ya adamış bir Belediye Başkanı olarak, devlet memuru zihniyetiyle çalıştım. Bende belediyenin kapısında, sabah işe gelirken 10 kişi beklesin, belediyeden çıkıp arabama binerken, 10 kişi uğurlasın diyen belediye başkanları da var. Ben öyle biri hiç olmadım. Ben devlet memuru gibi geldim, devlet memuru gibi gittim. Sabah namazından sonra mesai saatlerine kadar Gölyaka’nın bütün sokaklarını, caddelerini, bütün mahallelerini, ara sokaklarını benden iyi bilen, Gölyaka da bir Allah’ın kulu çıkamaz. Nerede birikmiş çöp varsa, belirli günlerde vatandaşın kapısının önünden topluyoruz. Halka dokunuyoruz, bize randevuya gerek yok ki; arabamızı kapıda gören herkes, ‘başkan buradadır’ diye yanımıza geliyor. Bizde hep ordayız zaten, Gölyaka küçük bir yer” şeklinde konuştu.

“Efteni Gölü Projesi tamamlandığında Abant’ın 3 misli büyüklüğünde olacak”

Konuşmasının devamında Efteni Gölü projesine de değinen Demircan, “Sayın bakanım Faruk Bey, bizim dönemimizde ‘Efteni gölü biter’ dedi. birinci etabı bitti, Abant’ın 1 buçuk misli büyüklüğünde Efteni gölü projesinin, rekreasyon çalışmasıyla beraber bitti, su vermeye başlayacaklar, ana regülatörlerle birlikte. Balıkçı barınağı dedik; su 115 metre kottadır, 117 buçuk metreye çıkacak. İkinci etabın ihalesi, 1 milyar 200 milyona yapıldı, Abant’ın 3 misli büyüklüğünde gölümüz olacak.  Bölgemiz bir daha sel görmeyecek. 202 tane TOKİ binası yaptığımızda, prestij Bulvarını, bisiklet yolları ile birlikte yaptığımızda, o bisiklet yolunu kültür parkına ulaştırdığımızda, Gölyaka daha güzel bir şehir olacak.  Atatürk Ortaokulunun olduğu 6 dönümlük yere, Kaymakamlık ve Belediye binamızı yaptığımızda, içinde bin kişilik konferans salonu yapacağız. Kaymakamlığın eski binasını, gençlik merkezine katarak, kitap kafe yapacağız. Herkes konuşur, Yakup Demircan yapar. Biz dersine çalışmış şekilde toplumun karşısına çıktık” açıklamalarında bulundu.

HABER: Savaş ARI

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.