“CUMHURİYET TARİHİ’NİN EN YÜKSEK ZAMMI YAPILDI”

CHP Düzce İl Başkanı Semih Cemşit’in bugün gündemine elektrik, doğalgaz ve akaryakıt zamları vardı. Özellikle elektriğe getirilen zammın Cumhuriyet tarihinin en yüksek zammı olduğunu savunan Cemşit, elektrik ve doğalgaz faturaları konusunda iktidara vatandaşların desteklenmesi çağrısında bulundu. Cemşit, “Elektrik insan hakkıdır, ulaşılabilir ve insani yaşam koşullarında ödenebilir bir ücreti olmalıdır” dedi.

“CUMHURİYET TARİHİ’NİN EN YÜKSEK ZAMMI YAPILDI”

CHP Düzce İl Başkanı Semih Cemşit’in bugün gündemine elektrik, doğalgaz ve akaryakıt zamları vardı. Özellikle elektriğe getirilen zammın Cumhuriyet tarihinin en yüksek zammı olduğunu savunan Cemşit, elektrik ve doğalgaz faturaları konusunda iktidara vatandaşların desteklenmesi çağrısında bulundu. Cemşit, “Elektrik insan hakkıdır, ulaşılabilir ve insani yaşam koşullarında ödenebilir bir ücreti olmalıdır” dedi.

09 Şubat 2022 Çarşamba 18:28
“CUMHURİYET TARİHİ’NİN EN YÜKSEK ZAMMI YAPILDI”

CHP Düzce İl Başkanı Semih Cemşit, elektrik, doğalgaz ve akaryakıt zamları ile ilgili partisinin il binasında basın toplantısı düzenledi.

“Türkiye ekonomik buhran ile yangın yerine döndü”

Türkiye’nin ekonomik buhran ile yangın yerine döndüğünü öne süren Cemşit, “Saray iktidarı zam yapmaya doymuyor. Türkiye, ekonomik buhran ile yangın yerine dönmüşken, yangının kundakçıları vatandaşlarımıza bir de enerji buhranı yaşatıyor. Elektrikten doğalgaza, akaryakıttan köprü geçiş ücretlerine, harçlardan vergilere kadar her şeye durmaksızın zam yapılıyor. Hayat pahalılığı ile halk yoksullaştırılıyor. Vatandaşlarımızın pazar fileleri boş, tencereleri boş, cüzdanları boş! Kaybeden kim? 83 milyon! Peki ya kazanan? Saray ve yandaşları! Enerji buhranının kahramanı Saray iktidarı, elektrik zamları ile “Kademeli Zam,  Kademeli Zulüm” politikasını uygulamaya koydu. Bu zammın başrolünü AK Parti İlçe Başkanlığı gibi çalışan EPDK üstlendi. Elektrikte kademeli soygunun mağdurları yine işçi, memur, emekli, çiftçi, esnaf oldu. Saray iktidarı, elektrikte “kademeli tarife” adı altında Cumhuriyet tarihin en büyük zammını 1 Ocak günü yürürlüğe koydu. Kademeli zulme dönüşen tarifeyi hayata geçirirken ilk kademeye yüzde 52 zam, bir üst kademeye de yüzde 127 zam yapmayı ihmal etmedi” diye konuştu.  

“Elektrik faturaları ile vatandaşı çarptılar”

Fahiş gelen elektrik faturalarına vatandaşların büyük tepki gösterdiğini savunan Cemşit, “Üstüne basa basa söylüyoruz; Dar gelirlilere destek olacağını söyledikleri ilk kademeye bile yüzde 52 zam yaptılar. Şeytanın bile aklına gelmeyecek bu düzenlemeyle zamlı elektrik faturaları ile vatandaşı çarptılar. Kademeli tarife öyle bir döneme denk geldi ki Aralık ayı zamsız, Ocak ayı ise zamlı elektrik bedelleriyle hesaplandı. Bu geçiş döneminde Aralık ayı tüketiminin yaklaşık 20 günü eski zamsız tarifeden, Ocak ayı tüketiminin yaklaşık 10 günü de yeni zamlı tarifeden hesaplandı. Ocak ayının 10 günlük elektrik tüketimi fiyatı ile yazılan fahiş zamlı faturalar büyük tepki topladı. Çünkü faturalar 2 ila 3 kat arası arttı. "Kademeli Zam, Kademeli Zulüm" politikasının ikinci kısmı 1 Şubat tarihinde hayata geçirildi. Bu kez AK Parti Genel Başkanı zaten fahiş zam yaptığı ilk kademenin 150 kilovatsaat yerine 210 kilovatsaate çıkarılacağını duyurdu” şeklinde konuştu.

“Kademeli tarife, sosyal tarife olmalıdır”

Cumhuriyet Halk Partisi’nin elektrik zammı ile ilgili iktidarı sürekli uyardığını ifade eden Cemşit, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak üstüne basa basa “Kademeli tarife, sosyal tarife olmalıdır” diye defalarca uyardık. Defalarca “Düşük kademe, zam yapılmadan en az 230 kilovatsaat olmalıdır” diye uyardık. Saray’ın “ben yaparım olur” zihniyetiyle ısrarlı basiretsiz yönetimi vatandaşlarımızın bütçesinde yeni gedikler açtı. Değişen hiçbir şey olmadı! Elektrik tarifelerinde Cumhuriyet tarihinin en büyük zamları hala yürürlükte.  4 kişilik bir ailenin 230 kilovatsaat elektrik tüketimi için Aralık faturası 210 liraydı,  Ocak ayında 370 lira oldu.  Şubat’ta ise 330 lira olacak. Yani zam yine zam olarak kaldı!  Vatandaş fahiş zamların, hayat pahalılığının altında hala eziliyor. Saray iktidarı tarife oyunlarıyla kendi yaptığı zamların üstünü örtmeye çalışıyor. İşin aslı Şubat ayı  faturaları vatandaşlarımıza gönderildiğinde bir kez daha ortaya çıkacak” ifadelerini kullandı.

“Ticarethane tarifesine tarihin en büyük zammı yapıldı”

Özellikle esnaf ve sanayi kuruluşlarının kullandığı elektrik tarifesine tarihinin en büyük zammının yapıldığını iddia eden Cemşit, “Öte yandan ticarethane tarifesine de en üst kademeden tarihin en büyük zammı yapıldı. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bir kez daha söylüyoruz; “Elektrik insan hakkıdır, ulaşılabilir ve insani yaşam koşullarında ödenebilir bir ücreti olmalıdır!” Cumhuriyet Halk Partisi olarak vatandaşlarımızı yaşadıkları enerji buhranından çıkaracak acil uygulamaların derhal hayata geçirilmesi çağrısını yapıyoruz. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun daha önce defalarca vurguladığı gibi Kara Kış Fonu derhal kurulmalı ve dar gelirli vatandaşlarımıza fatura desteği sağlanmalıdır. Elektrik ve doğalgazda fahiş zamlar derhal geri çekilmeli, 2021 yılının tarifelerine geri dönülmelidir.  KDV ve ÖTV’nin hiç değilse kış aylarında sıfırlanmalıdır. Aralık 2021 – Ocak 2022 döneminde vatandaşlarımızdan tahsil edilen yüzde 127’ye varan fahiş zamlı elektrik tüketim bedelleri iade edilmelidir. Aynı şekilde, yılbaşında sanayi elektriğine yapılan yüzde 130, ticarethane tarifesine yapılan yüzde 125 ve tarımsal sulamada yapılan yüzde 95 oranındaki zamlar derhal geri çekilmelidir. Halkımıza buradan bir kez daha söz veriyoruz. İktidarımızda ekonomik buhrana da, enerji buhranına da tümüyle son verecek tüm adımları atacağız. Bu zor günleri hep birlikte geride bırakacağız. Aydınlık günleri hep birlikte kuracağız” açıklamalarında bulundu.

HABER: Savaş ARI

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.