‘ETKİLİ ÇÖZÜM, ACİL ÖNLEM ŞART!’

Düzce Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Sürdürülebilirlik Politikası ve İklim Değişikliği Eylem Planı Çalıştayı’nda konuşan Doç. Dr. Yaşar Selman Gültekin, Düzce’de son yıllarda sık yaşanan sel ve taşkın afetlerinin iklim değişikliği etkileri olduğunu vurgulayarak, “Yaşanan bu olumsuzlukların önlenebilmesi için daha etkili çözüm önerilerinin geliştirilmesi ve acilen harekete geçilmesi gerekiyor.” dedi.

‘ETKİLİ ÇÖZÜM, ACİL ÖNLEM ŞART!’

Düzce Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Sürdürülebilirlik Politikası ve İklim Değişikliği Eylem Planı Çalıştayı’nda konuşan Doç. Dr. Yaşar Selman Gültekin, Düzce’de son yıllarda sık yaşanan sel ve taşkın afetlerinin iklim değişikliği etkileri olduğunu vurgulayarak, “Yaşanan bu olumsuzlukların önlenebilmesi için daha etkili çözüm önerilerinin geliştirilmesi ve acilen harekete geçilmesi gerekiyor.” dedi.

20 Temmuz 2023 Perşembe 17:41
‘ETKİLİ ÇÖZÜM, ACİL ÖNLEM ŞART!’

Düzce Üniversitesi Sürdürülebilirlik ve İklim Değişikliği Koordinatörlüğü’nün düzenlediği “Sürdürülebilirlik Politikası ve İklim Değişikliği Eylem Planı Çalıştayı”nda küresel ısınmanın etkilerinin en aza indirilebilmesi ve doğal yaşamın korunması için yapılması gerekenler değerlendirildi.

4-46

Kurumdan çalıştaya ilişkin yapılan bilgilendirmede şunlar kaydedildi: “Rektörlük Çalıştay Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe; Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdullah Taşkesen, Sürdürülebilirlik ve İklim Değişikliği Koordinatörü Doç. Dr. Yaşar Selman Gültekin, Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Kütük, öğretim elemanları katılım sağladı.

3-61

“İklim değişikliği etkilerini her yerde görüyoruz”

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Doç. Dr. Yaşar Selman Gültekin, koordinatörlüğün amacını; “Üniversite bünyesinde sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği konularında strateji ve politikalar geliştirmek, bireylere, topluma ve kuruma sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği ile ilgili farkındalık oluşturmak, sürdürülebilirlik ve iklim değişikliğine yönelik planlama, yürütme ve değerlendirme süreçlerinde danışmanlık yapmak ve destek vermektir.” şeklinde açıkladı.

İklim değişikliği etkilerinin; Düzce’de, ülkemizde ve dünyanın çeşitli yerlerinde yaşanan sel ve taşkın afetleri, orman yangınları, aşırı sıcaklar şeklinde ortaya çıktığının altını çizen Doç. Dr. Gültekin, yaşanan bu olumsuzlukların önlenebilmesi için daha etkili çözüm önerilerinin geliştirilmesi ve acilen harekete geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Rektör Sözbir’in vizyonu ile eylem planı hazırlandı

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir’in vizyonu ile sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği konularında somut adımlar atmak üzere üniversitenin ilk sürdürülebilirlik politikası belgesinin ve İklim Değişikliği Eylem Planı’nın hazırlanması için çalıştay programının düzenlendiğini açıklayan Gültekin, hazırlanacak taslak metinlerin değerlendirilmesi için İklim Değişikliği Koordinatörlüğü Komisyon Kurulu’na ve ardından Düzce Üniversitesi Senatosu’na sunulacağını ifade etti.

“Kişisel hırslarımızı bir yana bırakmamız gerekiyor!”

Doç. Dr. Yaşar Selman Gültekin’in açılış konuşmasından sonra konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdullah Taşkesen, artan küresel ısınmaya ve insan nüfusuna dikkat çekti. Sadece Türkiye’ye bakıldığında 1900’lü yılların başında 10 milyon civarında insan yaşarken, günümüzde 85 milyon insanın aynı topraklar üzerinde yaşadığını vurguladı. İnsanların beslenmesi için ihtiyaç duyulan toprakların artmadığı halde nüfusun hızla artması sonucunda beslenme konusunda yetersiz kalındığını söyleyen Prof. Dr. Taşkesen, insanoğlunun kişisel hırslarından arınarak aşırı tüketime ve israfa dur demesi gerektiğini dile getirdi.

Aşırı tüketimin ve bilinçsiz uygulamaların bumerang gibi gelip insanoğlunu vuracağını ifade eden Prof. Dr. Abdullah Taşkesen, bilim insanı olarak kendilerine çok iş düştüğünü, bu sorunlara acilen çözüm üretilmesi gerektiğini vurguladı. Çalıştayın yararlı olması temennisinde bulunan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdullah Taşkesen, çalıştayda emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür etti.

Gerçekleştirilen açılış konuşmalarından sonra çalıştay katılımcıları; başkanlığını Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Yıldız’ın yaptığı “Enerji Grubu”, başkanlığını Doç. Dr. Zehra Bozkurt’un yaptığı “Atık Yönetimi Grubu”, başkanlığını Doç. Dr. Hicran Hamza Çelikkaya’nın yaptığı “Altyapı ve Ulaşım Grubu”, başkanlığını Doç. Dr. Erol Sözen’in yaptığı “Eğitim Araştırma ve Geliştirme Grubu”, başkanlığını Arş. Gör. Özcan Akın’ın yaptığı “Su Yönetimi Grubu” ve başkanlığını Doç. Dr. Nevin Özer’in yaptığı “Katılım ve Ortak Gelecek Grubu” şeklinde çalışmalarını sürdürdü.

Gün boyu süren çalıştay, yapılan grup çalışmalarının başkanlar eşliğinde katılımcılara sunulması ile son buldu.”

4-46

1-81

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.