“TEKRAR SÖYLÜYORUM; EN AZ 150 TL OLMALIYIDI”

CHP Düzce Milletvekili Talih Özcan, Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısının ardından açıkladığı fındık fiyatlarını, Öncü TV Haber Müdürü Canan Üstüner’in hazırlayıp sunduğu ‘Güne Merhaba’ programında masaya yatırdı. Fiyatların üreticilerin beklentisinin altında kaldığını belirten Özcan, “Üretici tüccarın kucağına itildi. TMO’nun alım şartları da ağırlaşınca bu fiyatlar 70 TL’lere kadar düşecektir” ifadelerini kullandı.

“TEKRAR SÖYLÜYORUM; EN AZ 150 TL OLMALIYIDI”

CHP Düzce Milletvekili Talih Özcan, Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısının ardından açıkladığı fındık fiyatlarını, Öncü TV Haber Müdürü Canan Üstüner’in hazırlayıp sunduğu ‘Güne Merhaba’ programında masaya yatırdı. Fiyatların üreticilerin beklentisinin altında kaldığını belirten Özcan, “Üretici tüccarın kucağına itildi. TMO’nun alım şartları da ağırlaşınca bu fiyatlar 70 TL’lere kadar düşecektir” ifadelerini kullandı.

09 Ağustos 2023 Çarşamba 11:45
“TEKRAR SÖYLÜYORUM; EN AZ 150 TL OLMALIYIDI”

Düzce’de siyasetin gündeminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz Pazartesi günü açıkladığı fındık fiyatları var. Giresun Kalite Fındığın fiyatı  kilogram başına 84, levant kalite fındık için ise 82.50 TL olarak açıklanması, üreticilerin beklentilerinin aşağısında kaldı.

Konu ile ilgili  Öncü TV Haber Müdürü Canan Üstüner’in hazırlayıp sunduğu ‘Güne Merhaba’ programına canlı telefon bağlantısı ile konuk olan CHP Düzce Milletvekili Talih Özcan, açıklanan rakamların üreticilerin maliyetlerini karşılamadığını dile getirdi. Açıklanan fiyatlarla üreticilerin perişan edildiğini savunan Özcan, üreticilerin sesi olmaya devam edeceğini vurguladı.

“Üretici perişan edildi”

Özcan, “Ben belirli bir süredir fındık üreticilerinin sorunlarını meclis gündemine taşıyorum. Üreticilerimizle sürekli telefonlaşıyorum, mesaj gönderiyorlar ve sorunlarını dile getiriyorlar. Ben de fındık üreticilerimizin sözcüsüyüm. Üretici diyor ki; ‘ Maliyetler çok arttı. Her şeye zam yapıldı, işçilik maliyetleri arttı, mazot fiyatları arttı.’ Bunları bize iletiyorlar. Bizden yardım istiyorlar, ‘sesimiz olun’ diyorlar, bize güvendiklerin dile getiriyorlar. Fındık üreticilerimizin en az 4 dolar taban fiyat bekliyordu. Ben de bu taban fiyatla ilgili her zaman söylemişimdir, ‘150 TL olsun’ dedim. Üreticilerin seslerini duyurabilmek için birçok açıklama yaptım. Bu açıklamalarımıza rağmen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan fındık fiyatlarına 84 lirayı reva gördü. Bu taban fiyatın, gübre, mazot, ilaç gibi maliyetlerini karşılayamaz üreticiler. İşçi giderlerini de ilave edersek, üreticilerimiz yine perişan edilmiştir. Beklenti çok yüksekti. Artış beklentinin çok altında kalmıştır. Bu yüzden ‘üretici kandırılmıştır sözcüğünü bu yüzden kullandım” dedi.

“Biz 4 dolar olmasını istemiştik”

CHP Olarak fındık taban fiyatlarının en az 4 dolar olmasını istediklerini kaydeden Özcan, “Biz uzun zamandır, seçimlerden önce üreticilerimize 4 dolar taban fiyat verilmesi ile ilgili her zaman söylemiştik ve CHP olarak üreticilerimizin yanında olmak istedik. Üreticilerimiz tekrar iştahlı olsun, gelecek sezon için de çalışsın, üretsin istiyorduk. Biz CHP olarak taban fiyatı 4 dolar olarak belirledik, ama bunun karşılığı çıkmadı” ifadelerini kullandı.

“TMO’nun alım şartları ile ilgili girişimlerimiz olacak”

TMO’nun üreticiyi zorlayan alım şartları ile ilgili girişimlerinin olacağını belirten Özcan, “TMO’nun fındık alım şartları ile ilgili girişimlerimiz olacak. TMO ‘ben bütün üreticilerimizin fındığını şu tarihlerde alacağım. Alacağım fiyatı da gerçek taban fiyat üzerinden alacağım’ demelidir. Ancak böyle bir şeyin olmayacağını düşünüyorum ben. Yani 84 TL’yi bunlar 70 TL’ye kadar düşürecekler. Tüccarın kucağına bu üreticiyi atacaklar, benim gördüğüm görüntü bu. İnşallah bu böyle olmaz. TMO gerçekten samimi bir şekilde erkenden, ‘Tüm üreticilerimizin fındığını şu tarihte alacağım, depolayacağım’ desin. İşte bu yüzden hep ‘FİSKOBİRLİK’ diyoruz. FİSKOBİRLİK’in eski günlerdeki gibi daha etkili olması gerekiyor. Depolama alanı ne kadar var? Bu fındığın randıman ölçümü var. Bu çiftçi ürettiği malın karşılığını bulabilecek mi? Randıman düşük olabilir, kırık olabilir, istediği ölçülerde olmayabilir, fındık üreticilerini de düşünmek lazım. TMO inşallah üreticileri tüccara itmez” ifadelerine yer verdi.

“Türk fındığı İtalyanların elinde”

Fındıktaki tekelleşmeye de değinen Özcan, “Türk fındığının en büyük sorunu, fındık İtalyanların elinde. Tüm dünyada her ürünün bir borsası vardı. Dünya’da yüzde 70 bizim elimizde olan bir maalesef borsası bizim elimizde değil. Fiyatta belirleyici olan büyük sermayeler. Bu büyük sermayelerinde Türkiye’de uzantısı var. Bizim bu aracıları yok etmemiz lazım, hükümetin bu işe atması gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Fındık fiyatlarının revize edilmesi için hükümete sesimizi duyurmaya çalışıyoruz”

Fındık fiyatlarını üreticileri memnun edecek şekilde revize edilmesi için iktidara seslerini duyurmaya çalıştıklarını sözlerine ekleyen Özcan, “Fiyatın yeniden revize edilmesi, artık yönetime bağlı, biz muhalefet olduğumuz için hep sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. İnşallah bizim sesimizi duyarlar ve bu fiyatı değiştirirler diye umuyorum. Hiç olmazsa 100 – 110 TL bile olsa çiftçi nefes alır diye düşünüyorum. Fiyatlar gerçekten çok düşük, çiftçinin beklentisi karşılanmadı” açıklamalarında bulundu.

HABER: Savaş ARI

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.