“LGS TERCİH SÜRECİNDE YOĞUN TALEP ALIYORUZ”

Hayırseverliği ile gönülleri fetheden Optimal Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Özdemir tarafından geçtiğimiz yıl yenilenen Akçakoca’nın Ayazlı Mahallesi'nde bulunan Akçakoca Orhan Özdemir Fen Lisesi’ne LGS tercih sürecinde sadece Düzce’den değil bölgeden yüzlerce öğrenci yoğun ilgi gösteriyor. Türkiye’de özel okulların dahi sahip olmadığı metaverse laboratuvarı ile modern konferans ve spor salonlarını içerisinde barındıracak ek binada çalışmaların devam ettiği şu günlerde Lise Müdürü Abdurrahman Açıkgöz, Öncü TV’nin Güne Merhaba programına konuk olarak hem okulu gezdirdi hem de başarılı lisenin sunduğu eğitim imkanlarından bahsetti.

“LGS TERCİH SÜRECİNDE YOĞUN TALEP ALIYORUZ”

Hayırseverliği ile gönülleri fetheden Optimal Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Özdemir tarafından geçtiğimiz yıl yenilenen Akçakoca’nın Ayazlı Mahallesi'nde bulunan Akçakoca Orhan Özdemir Fen Lisesi’ne LGS tercih sürecinde sadece Düzce’den değil bölgeden yüzlerce öğrenci yoğun ilgi gösteriyor. Türkiye’de özel okulların dahi sahip olmadığı metaverse laboratuvarı ile modern konferans ve spor salonlarını içerisinde barındıracak ek binada çalışmaların devam ettiği şu günlerde Lise Müdürü Abdurrahman Açıkgöz, Öncü TV’nin Güne Merhaba programına konuk olarak hem okulu gezdirdi hem de başarılı lisenin sunduğu eğitim imkanlarından bahsetti.

03 Temmuz 2024 Çarşamba 14:16
“LGS TERCİH SÜRECİNDE YOĞUN TALEP ALIYORUZ”

SİL BAŞTAN YENİLENDİ

Düzce’de hayır işleri denildiğinde ilk akla gelen isim olan ve memleketine her alanda fayda sağlamayı kendisine borç bilen Akçakocalı iş insanı Burhan Özdemir’in desteğiyle Akçakoca’nın en eski okulları arasında bulunan Akçakoca Fen Lisesi sil baştan yenilendi. 2023/2024 Eğitim-Öğretim dönemine yenilenen yüzüyle ‘Merhaba’ diyen eğitim kurumunun tabelasında ise tüm masrafları üstlenen Özdemir’in rahmetli babası Orhan Özdemir’in adı yaşatılıyor.

DÜZCE VE BÖLGEDEN YOĞUN İLGİ

LGS (Liselere Giriş Sistemi) tercih döneminin devam ettiği şu günlerde bu gözde okulun öğrencisi olmak isteyen yüzlerce lise adayı ve ailesini ağırlayan Akçakoca Orhan Özdemir Fen Lisesi, modern sınıflarından sanat koridoruna, üniversite kantinlerini andıran kafeteryasından medya odasına, yapımı süren konferans salonundan kütüphanesine ve en cezbedici alan olan sanal sınıfına kadar özel okulların çoğunda olmayan donatılarıyla tercih sebebi oluyor. Sadece akademik yarışmalar değil farklı alanlardaki birçok şampiyonadan başarılı dereceler elde etmesi ile de adından söz ettiren lisenin bir parçası olacak öğrencileri, geniş yelpazede eğitim alma olanağı bekliyor.

EN BÜYÜK HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

“Akçakoca’ya modern bir Fen Lisesi kazandırma” hayalini, Akçakoca Orhan Özdemir Fen Lisesi ile gerçeğe dönüştüren iş insanı Burhan Özdemir, gözbebeği eğitim kurumunun üzerinden elini çekmiyor.

6 AYLIK İŞ 2 AYDA TAMAMLANDI

6 ayda tamamlanması beklenirken, 2 ay gibi kısa bir sürede mevcut binayı tümüyle yenileten Özdemir, ardından ek okul binası ve sanal sınıf için kolları sıvadı. Bunun için resmi prosedürlerin tamamlanması sonrası Özdemir’in kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olduğu Optimal Şirketi hızla çalışmalara başladı.

ÖNCÜ HABER EK HİZMET BİNASINDAKİ ÇALIŞMALARI YERİNDE GÖRÜNTÜLEDİ

Akçakoca Orhan Özdemir Fen Lisesi’ni sadece Düzce’nin değil bölgenin en başarılı lisesi statüsüne getirmek için akademik, teknolojik, kültürel ve sportif odaklı her ayrıntının titizlikle planlandığı okulun yanında devam eden ek bina çalışmalarını Öncü Haber yerinde görüntüledi.

ÖZEL OKULLARDA OLMAYAN HİZMET: METAVERSE LABORATUVARI

Akçakoca’da bir benzeri olmayan 400 kişilik modern konferans salonu, Türkiye ve dünyada sayılı olan metaverse laboratuvarı, kapalı beden eğitimi salonu ve kütüphane alanlarına sahip olacak yapıyla ilgili Öncü Medya Haber Müdürü ve Manşet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Canan Üstüner’in Güne Merhaba programına konuk olan Akçakoca Orhan Özdemir Fen Lisesi Müdürü Abdurrahman Açıkgöz, başarılı iş insanı Burhan Özdemir’in doğup büyüdüğü memleketi Akçakoca’ya elinde bulunan imkânlar dâhilinde yatırımlar yaparak güzelleştirmeye devam ettiğini vurguladı.

“ANADOLU LİSESİNDEN FEN LİSESİNE DÖNÜŞEN BİR OKULUZ”

Fen Lisesi Müdürü Abdurrahman Açıkgöz, ilk olarak Anadolu lisesinden fen lisesine dönüşüm sürecini şöyle anlattı: “Biz anadolu lisesinden fen lisesine dönüşen bir okuluz. Bizim dönüşüm sürecimiz 2021 yılında başladı. Şöyle bir sansımız vardı Akçakoca Anadolu Lise ’si olarak marka yapmış bir okuldu, yıllarca Akçakoca’nın Düzce’nin yükünü taşıyan bir okuldu. Akçakoca Anadolu Lisesi üzerine dönüşen Akçakoca Fen Lisesi bizim için bir avantajdı çünkü oturmuş bir kültürü ve öğretmen deneğimi vardı.

“BURHAN ÖZDEMİR BİZİ TAMAMEN SAHİPLENDİ”

Sağ olsun Burhan Özdemir bizi tamamen sahiplendi. 2 ay içerinde bu okul baştan aşağı yenilendi. Okullar sadece sınıflardan ibaret değildir. Burhan bey ile biz bunu tasarlarken şöyle düşündük, çocuklarımızın kendini değerli ve önemli hissedecekleri ve sadece akademik başarılara değil diğer gelişim alanlarına da katkı sağlayacakları alanlar oluşturmak. Biliyoruz ki gelişim sadece akademik değildir.”

LİSE SON SINIFA GEÇEN ÖĞRENCİLER ÜNİVERSİTE KAMPINDA

Akçakoca Orhan Özdemir Fen Lisesi’nin 2024/2025 eğitim-öğretim döneminde ilk mezunlarını vereceğini belirten Açıkgöz, “Yeni bir okuluz. Şu an yaz ayından itibaren öğrencilerimiz üniversite kampında. Ben iki yıl önce göreve başladım ama yıllardır Akçakoca'da olduğum için şunu rahatlıkla söyleyebilirim; Akçakoca Anadolu Lisesi, yıllardır Akçakoca'nın değil, sadece tüm bu bölgenin yükünü çeken marka bir okuldu. O yüzden, böyle hazır bir okul kültürüne ve iklimine sahip olduğumuz için, bunun üzerine kurulan bir fen lisesi bizim işimizi kolaylaştırdı. Dolayısıyla, bu seneki mezunlarımız da çok güzel üniversitelere yerleşeceklerdir. Ama önümüzdeki yıldan itibaren öğrencilerimizin çok daha büyük fark oluşturacak şekilde üniversitelere gideceklerini düşünüyorum.” dedi.

OKULUN YURT İMKANLARI: KİMSENİN ENDİŞESİ OLMASIN

Lisenin yurt imkanları hakkında bilgi veren Akçakoca Orhan Özdemir Fen Lisesi Müdürü Açıkgöz, “Aslında şöyle söylemek lazım; eğer bir fen lisesiyseniz, yurdunuz olmadan tam bir fen lisesi olamıyorsunuz. Bizim belki başlangıçta en büyük eksiğimiz buydu. 2021 yılında bu sıkıntıları yaşadık. Ancak daha sonra bir hayırseverimiz, ona da buradan teşekkür ediyoruz, sağ olsun yurt konusunda yardımcı oldu ve yurt yapımına geçen yıl başlanmıştı. Şu an yurdumuzun büyük bir kısmı tamam, kaba inşaatı bitmiş durumda ve muhtemelen yılbaşına ya da ikinci döneme tamamlanmış olacak. Yurdumuz okulumuzun hemen yanında yer alıyor ve modern bir yapı olacak. Her odada üç öğrenci kalacak şekilde tuvalet ve banyolar içerecek. Ayrıca her odada öğrencilerin ders çalışabileceği masalar olacak. Ancak, yurdumuz tamamlanıncaya kadar bazı tedbirlerimiz var. Şu an sosyal bilimler lisesi yurdumuzda 45 öğrencimiz kalıyor. Eğer "Ben yurtta kalmak istiyorum ama Sakarya'dan veya Kırıkkale'den geliyorum, servisle gelme imkanım yok." diyen öğrencilerimiz olursa, onlara da kalacak yer sağlayabiliyoruz. Ayrıca, on ikinci sınıf öğrencilerimizin son dönemlerde zaman kaybetmemeleri için okulumuzun yanında bir büyük bina kiraladık ve burayı tam bir kampa dönüştüreceğiz. Gördüğünüz üniversite yaz kursu kampı, eylül ayında orada devam edecek. Üniversite sınavına kadar öğrencilerimiz burada eğitim görecek. Dolayısıyla, yeni gelen öğrencilerimiz için şunu söyleyebilirim: Kimsenin endişesi olmasın. Yurt konusunda çalışmalarımız devam ediyor ve kısa sürede tamamlanacak. Gelecek her öğrencimizi yurtlarımızda barındırabiliriz. Kendi yurdumuz tamamlanana kadar geçici çözümlerimiz var.” dedi.

“DENEYİMLİ KADROMUZ ORHAN ÖZDEMİR FEN LİSESİ'NE BÜYÜK KATKI SAĞLIYOR”

Yaz döneminde lise son sınıfa geçen öğrenciler için verilen üniversite kampına destek veren öğretmenlerime teşekkür eden Açıkgöz, “Öğretmenlerimiz, yaz tatiline çıktılar. Ancak tatillerini planlayarak, iki ay boyunca öğrencileri üniversiteye hazırlamak üzere kendi tatillerini ertelediler ve buradalar. Bu fedakarlık, öğretmenliğin adanmışlığının bir göstergesidir. Öğretmen kadromuz, sıradan bir kadro değildir. Akçakoca Anadolu Lisesi'nde görev yapmış, çok kültürlü ve deneyimli öğretmenlerimiz var. Bu deneyim, Orhan Özdemir Fen Lisesi'ne büyük katkı sağladı ve üzerine koyarak devam edeceğiz. Biz, Orhan Özdemir Fen Lisesi olarak, geleceğin okulunu inşa ediyoruz. Bu, 21. yüzyılın okulunu inşa etmek anlamına geliyor. Fiziksel olarak da dönüşümü tamamlamak için öğretmenlerimiz büyük bir heyecanla çalışıyor. Her öğretmenimiz bu okulda görev yapmaktan büyük bir heyecan duyuyor ve bu da okulun geleceği açısından çok önemli. Öğretmenlerimize güveniyoruz ve Burhan Bey'in desteğiyle kısa sürede tüm bölgenin gözde okulu olmayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

“AKÇAKOCA'DA EŞSİZ BİR KONFERANS SALONU KAZANDIRDIK”

Okulun yanında devam eden ek bina çalışmaları hakkında bilgi veren Müdür Abdurrahman Açıkgöz, şöyle devam etti:

“Aslında çalışmalar beş aydır devam ediyor. Burhan Bey gerçekten çok hızlı çalıştı ve geçen sene okulu baştan aşağı yeniledik. Zeminden tavana kadar her yeri elden geçirdik. Dış cepheler, dört yüz kişilik konferans salonu gibi pek çok yenilik yaptık. Akçakoca'da eşsiz bir konferans salonu kazandırdık. Bu salon, sadece okulun değil tüm Akçakoca'nın ihtiyacına cevap verecek şekilde tasarlandı ve aynı zamanda kültürel ve sanatsal faaliyetlerin merkezi olacak. Konferans salonunun hemen altındaki dijital veri tabanına sahip yeni kütüphanemiz, esnek öğrenme ortamı olarak tasarlandı. Hem kütüphane hem de öğrenci proje çalışmaları için ideal bir ortam sunuyor. Ayrıca modern bir spor salonu da kazandırdık. Yatılı kalan öğrencilerimizin boş zamanlarını değerlendirebilecekleri ve sportif faaliyetler yapabilecekleri bir alan sağladık. Sportif ve kültürel faaliyetler için de bir spor kulübümüz var. Bu kulüp, öğrencilerimizin yetenek ve becerilerini geliştirmelerini sağlayacak ve hem takım sporlarında hem de bireysel sporlarda kendilerini göstermelerine imkan tanıyacak.

BU PROJE, TÜRKİYE'DE BİR İLK: METAVERSE LABORATUVARI

Bir öğrencimiz daha yeni önce Türkiye şampiyonu oldu. Sonrasında Balkan şampiyonu oldu. Tabii burada belki de atlamamamız gereken en önemli şey, arttırılmış gerçeklik entegrasyonu olan bilim merkezi (metaverse laboratuvarı). Bu proje, Türkiye'de bir ilk ve dünyada sadece birkaç ülkede, örneğin İngiltere'de uygulanıyor. Biz bunu tasarlarken Burhan Bey'le düşündük ki, öyle bir tasarım yapalım ki dışarıdan bakıldığında bahçede bir uzay gemisi inmiş gibi görünsün. Bu merkezde, fizik, kimya ve biyoloji derslerimizde VR gözlükler kullanacağız. VR gözlükler için yazılmış modüllerle derslerin bazı konularını burada işleyeceğiz. Bu da Türkiye'de bir ilk olacak. Bakanlığımız da bu projeye büyük ilgi gösteriyor ve bakanlık yetkilileri de gelip incelediler. İnşaat tamamlandığında, ağustos ayında denemeler yapılacak ve eylül ayında öğrencilerimiz geldiğinde bu merkezi kullanabilecekler. Okulumuz pırıl pırıl bir yer olacak.”

“OKULU SEÇERKEN ŞUNU DÜŞÜNSÜNLER; ‘BU OKUL GELECEKTE BANA NE VAAT EDİYOR?’”

LGS tercih sürecinde okula gösterilen yoğun ilgiden duydukları memnuniyeti dile getiren Açıkgöz, “LGS sonuçları açıklandığı günden itibaren bize yoğun bir şekilde talepler var. Sakarya’dan, Hendek’ten, Ereğli’den birçok talep var. Okulu seçerken şunu düşünsünler ‘Bu okul gelecekte bana ne vaat ediyor?’ Genişleyen, üstüne katan ve dinamik bir okul bizim okulumuz. Bizim okulumuzu tercih edecek öğrencilere tavsiyem şu sadece akademik değil birçok konuda eğiterek biz onları Akçakoca Orhan Özdemir Fen Lisesi’nden mezun edeceğiz.” diye konuştu.

‘9. SINIFTA ALDIĞIMIZ ÖĞRENCİYİ NE ÜNİVERSİTEDE NE DE SONRASINDA YALNIZ BIRAKMIYORUZ’

Babasının adını taşıyan okula desteği artarak devam eden hayırsever iş insanı Burhan Özdemir’in Optimal Vakfı kanalıyla geçen yıldan bu yana uyguladığı hamilik protokolü hakkında da bilgi veren Açıkgöz, “Akçakoca Orhan Özdemir Fen Lisesi’ni tercih edecek öğrencilerimize başarı tercih bursu olarak ilk 5 öğrenciye aylık bin 500 lira burs sonraki 5 öğrenciye başarı tercih bursu bununla da kalmayız yüzde 1’lik kısımda bizi tercih eden öğrenci olursa bu burslara ek olarak 2 bin lira daha veriyor. Yüzde 2’lik dilimde olanlara bin 500 lira tercih bursu yüzde 3’lük kısma da bin lira veriyor. Bu bursları teşvik etmek ve başarılı öğrencileri Akçakoca Orhan Özdemir Fen Lisesinde görmek isteriz. Ancak bununla da kalmıyor Burhan Bey, eğer Akçakoca Orhan Özdemir Fen Lisesi’nden mezun olup mimarlık ve mühendislik fakültesinden mezun olan öğrencilere Optimal Şirketi’nde hem iş imkânı hem de staj garantisi veriyor ayrıca üniversiteye gittiğinizde yurt sorunu yaşandığında o sorunu da çözüyor. Daha da ileri gidiyoruz üniversitede ilk 20 bine giren öğrencileri yurt dışına dil eğitimine de gönderiyor. 9. sınıfta aldığımız öğrenciyi ne üniversitede ne de sonrasında yalnız bırakmıyoruz.” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.