Çalışmak İstemeyen Annelere Destek

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından uygulamaya konulacak İş'te Anne Projesiyle çalışmak isteyen anneler iş gücü piyasasına kazandırılacak. Projeden yararlanan annelere günlük 70 TL harçlık ödenecek ve program süresince 400 TL bakım desteği verilecek.

Çalışmak İstemeyen Annelere Destek

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından uygulamaya konulacak İş'te Anne Projesiyle çalışmak isteyen anneler iş gücü piyasasına kazandırılacak. Projeden yararlanan annelere günlük 70 TL harçlık ödenecek ve program süresince 400 TL bakım desteği verilecek.

20 Eylül 2018 Perşembe 19:03
Çalışmak İstemeyen Annelere Destek

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan 100 Günlük Eylem Planı kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından uygulamaya konulacak İş'te Anne Projesiyle çalışmak isteyen anneleri iş gücü piyasasına kazandırılacak. Projeden yararlanan annelere kursa veya programa devam ettikleri günler için günlük 70 TL tutarında cep harçlık ödenecek. İŞKUR tarafından sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen mesleki eğitim kurslarına veişbaşı eğitim programlarına katılan ve 2-5 yaş arasındaki çocuğu kreşe veya gündüz bakımevine devam eden anneler, kurs veya program süresince aylık 400 TL bakım desteğinden de yararlanabilecek.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının konuyla ilgili yaptığı açıklamalar şöyle;

"Kadınlarımızın iş hayatına katılımı için çözümler üzretiyoruz"

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak kadınlarımızın istihdamı bizim öncelikli konularımız arasında yer alıyor. Kadınlarımızı aileleri ile iş hayatı arasında kalmaktan kurtaracak, kadın işgücü potansiyelimizi en verimli şekilde kullanmak ve onların iş hayatını kolaylaştıracak yenilikçi çözümler üretmeye devam ediyoruz.

"Kadınlara mesleki eğitim kursları verilecek"

Bu kapsamda Bakanlığımızca uygulamaya konulacak olan İş'te Anne Projesiyle kadınlarımız hem çocuklarının hem de işlerinin başında olacak. Kadınlarımız anne olduktan sonra annelik sorumluluklarından feragat etmeden işlerini yapabilecekler. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 100 Günlük Eylem Planı kapsamında hayata geçireceğimiz "İş'te Anne Projesi" çalışmak isteyen anneleri işgücü piyasasına kazandıracak.

Bu kapsamda, İŞKUR çalışmak isteyen kadınlarımızı mesleki eğitim kursları veya işbaşı eğitim programlarına yönlendirecek.

"Günlük 70 lira cep harçlığı vereceğiz"

Projeden yararlanan kadınlarımıza kursa veya programa devam ettikleri günler için günlük 70 TL tutarında cep harçlığı ödeyeceğiz. Ayrıca eğitim süresince katılımcıların iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primleri yine İŞKUR tarafından karşılanarak sağlık hizmetlerinden de faydalanmalarını sağlayacağız.

"Anneler 400 lira bakım desteğinden yararlanacak"

Kadınlarımızın iş hayatında daha fazla yer alması için bir başka projeyi de hayata geçirdik. İŞKUR tarafından sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen mesleki eğitim kurslarına ve imalat sektöründeki mesleklerde düzenlenen işbaşı eğitim programlarına katılan ve 2-5 yaş arasındaki çocuğu kreşe veya gündüz bakımevine devam eden kadınlarımız, kurs veya program süresince aylık 400 TL bakım desteğinden de yararlanabilecek.

Başvurular Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne yapılacak

Kursiyerler tarafından destekten yararlanmak istenen çocuğa ait Nüfus Cüzdanı aslı ve kreş/gündüz bakımevi faturası, kreş/gündüz bakımevinden alınacak SGK Sicil Numarasının yer aldığı belge ile birlikte kurs/programı düzenleyen Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne/Hizmet Merkezine müracaat edilecektir.

"Kadınlar kooperatifle daha güçlü olacak"

Bakanlığımız, kadın kooperatiflerinin güçlendirilmesi için de yeni çalışmalar yapıyor.

Bu çerçevede, kadınların pazarlama faaliyetlerine yönelik destekleyici politika ve uygulamalar geliştirileceğiz.

Kadın kooperatifleri alanında güvenilir ve karşılaştırılabilir verilerin elde edilebilmesi amacıyla veri tabanı oluşturulacağız.

Kadın kooperatifçiliği, destek mekanizmaları, işletme, yönetim, pazarlama ticaret/e-ticaret, ihracat/e-ihracat gibi konularda bilinçlendirme, eğitim ve rehberlik-danışmanlık çalışmaları düzenleyeceğiz.

Kadın kooperatiflerine yönelik etkin ve verimli çalışmaların sağlanabilmesi için kooperatiflerden sorumlu kurumlar bünyesinde "Kadın Kooperatifleri" birimleri kurulacak.

"Kadın kooperatifleri için üç bakanlık işbirliği yapıyor"

Ayrıca, Bakanlığımız, Ticaret Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı ile Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi İşbirliği Protokolü imzalayacağız.

Protokolle, kadın kooperatiflerinin güçlendirilmesi, sürdürülebilirliklerinin sağlanması, kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi ve görünürlüklerinin arttırılması konularında işbirliği yapacağız.

Ayrıca, kadın kooperatifçiliği alanında çalışma yürüten kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve özel sektör arasında da işbirliğini geliştirmeyi hedefliyoruz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.