“ÖLMÜŞ ATA KAMÇI VURULMAZ”

AK Parti’den yeniden aday adayı olması beklenen Akçakoca eski Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, deniz suyu kirliliği ve çevre kirliliği üzerinden mevcut Belediye Başkanı Okan Yanmaz’a sert açıklamalarda bulundu. İsim vermeden Yanmaz’ı topa tutan Yemenici, “‘Ölmüş ata kamçı vurulmaz” dedi.

“ÖLMÜŞ ATA KAMÇI VURULMAZ”

AK Parti’den yeniden aday adayı olması beklenen Akçakoca eski Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, deniz suyu kirliliği ve çevre kirliliği üzerinden mevcut Belediye Başkanı Okan Yanmaz’a sert açıklamalarda bulundu. İsim vermeden Yanmaz’ı topa tutan Yemenici, “‘Ölmüş ata kamçı vurulmaz” dedi.

02 Eylül 2023 Cumartesi 17:04
“ÖLMÜŞ ATA KAMÇI VURULMAZ”

Göreve gelmesinin ardından Akçakoca’ya hizmet adına bir şey kazandırmayan Okan Yanmaz’a ilçe sakinlerinin yanı sıra siyasilerden de tepki sesleri yükselmeye devam ediyor. Özellikle lağım suyundan kaynaklı deniz suyunda kolibasil oranının tehlikeli seviyelere ulaşmasına çözüm üretemeyen Yanmaz, Akçakoca’da turizme büyük balta vurmuştu.

Akçakoca Kaymakamlığı’nın meteorolojik hava şartlarını gerekçe göstererek ilçe tarihinde ilk defa üst üste aldığı denize girme kararı nedeniyle ilçe esnafı zor bir süreçten geçerken, Yanmaz konuyu gündeme taşıyan Öncü Medya Grubunu hedef tahtasına koyması algısı tutmadı.

Yaşanan bu gelişmeleri değerlendiren Akçakoca eski Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici isim vermedi, ama Yanmaz’ı adeta eleştiri yağmuruna tuttu. “Akçakoca bizim gözbebeğimiz” diyen Yemenici, ilçe turizmine ve esnaflara asıl darbeyi Yanmaz’ın vurduğunu ima etti.

“Ben göreve devam etseydim, mavi bayrak sayısı 7’ye ulaşacaktı”

Yemenici açıklamasında, “Akçakoca, bizim gözbebeğimiz. Biz mevcut kişiye, Akçakoca’ya ve esnafına zarar verecek diye bir açıklama yapmayız. Öncelikle şunu söylemek istiyorum, Akçakoca’da turizm bizim birinci önceliğimiz ve ben her zaman, başkanlığım dönemimde de bunu söylemişimdir.  Akçakocalı esnafımız gerçekten bu işin yükünü çekiyor. Bugün isim de vereceğim Kamelyası, Alesta’sı, Turkuaz’ı, Lal Kafesi, Çapa Restoranı, Hamsi’si yani bu arkadaşlarımız ve diğer restoranlarımız bunların hepsi bizim gözbebeğimiz. Bu esnaf arkadaşlarımız her şeye rağmen belediyenin bu konudaki bir çok tutumuna rağmen verdikleri kaliteli hizmetle, o açığı bir nebzede olsun kapatmaya devam ediyorlar. Tabii ağırlıklı da paranın kazandığı bir dönem. Biz de tabii basından bazı şeyleri okuduk, ama şahsıma atıf noktasında değerlendirirsek, bazı şeyleri kulak arkası ediyoruz, duymuyoruz. Çünkü saçma sapan şeyler… Belediyenin asli görevlerindedir arıtmayı çalıştırmak, çevre temizliği. Yani orada başkan olarak olmasınız da oradaki sistem zaten bunu devam ettiriyor. Bunun sizin ne kadar ilgi ve alaka göstermenize bağlı ivmenin yüksekte olması. Burada herkesin de ben bunu sorguladığı görüyorum, özellikle sosyal medyada. Şimdi biz göreve geldiğimizde bir tane mavi bayrağımız vardı, bu bizim dönemimiz de 3’e çıktı. Hatta o yaz göreve devam etseydik biz, bu mavi bayrakların sayısını 5’e çıkartıyorduk. Hem Kadınlar Plajımızı, hem de MTA plajımıza da mavi bayrak alıyorduk, Çuhallı Plajımızın da 2 noktasına almak üzereydik. Yani biz 7’ye çıkartacaktık sayıyı. Görüyoruz ki şu anda hiç kalmadı Mavi Bayraklı Plaj. Bunlar gerçekten iç acıtıcı durumlar” diye konuştu.  

“Akçakoca’nın kaybedilen 5 yılı hızlıca telafi edilmeli”

Akçakoca’nın kaybedilen 5 yılının telafi edilmesi gerektiğini kaydeden Yemenici, “Bu işler öyle kolay olmuyor, yani oraya mavi bayrak asıyoruz demekle, o bayrağı asamıyorsunuz. Bunun içi 3-4 yıllık bir çalışma gerekiyor. Bir şey 3’ten 0’a düşüyorsa burada bir başarısızlık vardır. Yani bunu kabul etmek lazım, ama biz artık önümüze bakacağız. Biz Akçakoca halkının beklentileri, Akçakoca esnafının beklentileri, bu kaybedilmiş koca bir 5 yılı önümüzdeki dönemde hızlıca telafi edip, üstüne koyarız, ona bakmamız lazım. Tabii seçim zamanı çeşitli eleştiriler yapılır, bunlar normaldir. Ama iftira, yalan, hakaret bunlar bizim kitabımızda olan şeyler değil. Ben bugüne kadar 2 seçim geçirdim. Bugün en yakın görüştüğüm insanlardan bir tanesi Fikret Albayrak başkanımdır. O da önemli hizmetler yapmıştır Akçakoca’ya. Benim normalde CHP’li diye onu eleştirmem lazım. Yani biz öyle bir şey yapmadık, öyle bir şeye tevessül etmedik. Her gün yüz yüze bakıyoruz, biz yapacaklarımızı anlattık. Nasip olur, tekrar bu yolculuğa çıkarsak yine yapacaklarımızı anlatacağız, yani kişi+sel işlere girmeye, yalana, iftiraya, hakarete başvurmaya gerek yok. Zaten her şey gün gibi ortada, yani bizim de elimizde veriler var, anketler var.  Cumhurbaşkanımız geçenlerde bir laf kullanmıştı; ‘Ölmüş ata kamçı vurulmaz’ diye. Bizim şu anda kimseye kamçı vurmak gibi bir derdimiz olmayacak.  Çünkü halkımızın beklentisi bu değil, biz iş yapacağız, iş üreteceğiz, Akçakoca’yı daha da yukarıya nasıl taşıyacağız, ona bakacağız” şeklinde konuştu.

“Balıkçı barınağı, yat limanına dönüştürülmeli”

Balıkçı barınağının yat limanına dönüştürülmesi gerektiğini vurgulayan Yemenici, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Bizim acilen yeni bir arıtma tesisini yapmamız lazım, bunun bir an önce hayata geçmesi lazım. Artık Akçakoca’nın içme suyu gibi bir derdi yok, hamt olsun Nazmi Çiloğlu Başkanımız barajı yaptı. Biz de nasip oldu, içme suyu arıtma tesisini yaptık. Bakın yazın bu noktada hiçbir sıkıntı olmuyor. Yani boru patladığı zaman elbette ki su kesilebilir, onlar normal şeyler. Ama onun dışında bir susuzluk sıkıntısı yaşanmıyor. Bunlar önemli yatırımla. Tabii benim en büyük projelerimden birisi Kentsel Dönüşümdü. Onunla ilgili de bazı halkı yanıltıcı şeyler söyleniyor. Biliyorsunuz bu mahmuzlar da bizim projemiz. Bu da 4-5 yıllık bir yatırıma alınma süreci ile beraber yapıldı. 29 tane daha yapılması gereken nokta var Akçakoca’da, bunun bir an önce hayata geçmesi lazım. Biz bunları devam ettireceğiz. Benim en büyük arzularımdan bir tanesi  yeni Balıkçı Barınağı yapıldıktan sonra orasının yat limanına dönüştürülmesi. Bunları biz zaten seçim döneminde sunmuştuk halkımıza. Tabii park sayımızı arttırmamız lazım. Bugün ben duyuyorum, Kadınlar Plajının hali içler acısı diyorlar. Biz orayı biliyorsunuz, çok kötü bir halden, çok modern ve güzel bir hale kavuşturmuştuk. Bunların bakım ve onarımlarını yapmak lazım. Akçakoca’da daha yapılacak birkaç tane daha önemli bir iş var, onları da hayata geçirirsek, Akçakoca’nın bir eksiği kalmaz diye düşünüyorum.”

“Göreve gelirsek TOKİ projesine devam edeceğim”

Yeniden Akçakoca Belediye Başkanlığı görevine gelmesi durumunda, kendisinin döneminde başlatılan ve Yanmaz’ın göreve başlamasıyla rafa kaldırılan TOKİ Projesine devam edeceğini anlatan Yemenici, şu şekilde konuştu:

“Tabii burada TOKİ ile ne görüştüler, ne görüşüldü onu bilemiyorum. Ama burada TOKİ’nin ödediği ciddi kamulaştırma bedelleri var. 30 – 32 vatandaşımızla burada işyeri anlaşması yapmıştık. Bu işyerlerinin bu vatandaşlara tahsis edilmesi lazım, yani orada halk mülkiyetini bozduğunuz zaman  iş çok farklı hukuki yerlere gider ve burada başkaca sıkıntılar ortaya çıkar. Şunu söyleyeyim; biz tekrar yeniden göreve gelirsek bu projeyi hayata geçirmek için çalışacağız. Şu anda ne aşamada olduğunu bilmiyorum. Hızlı bir şekilde biz çalışmamızı yapacağız.”

“Akçakoca Belediyesinin AK Belediyeciliğe ihtiyacı var”

Akçakoca Belediyesi’nin iktidar partisi tarafından yönetilmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Yemenici,

“Elbette aday adayı olur muyuz, aday olur muyuz, bunu bilemiyoruz. Ama duyumlarımız var, partimizde her zaman olduğu gibi bol bir aday adaylığı süreci olacak. Ben 10 tane aday adayı olabilir diye düşünüyorum. Partimizin burada açıkladığı bir yol haritası var. Temmuz ayı içerisinde bir anket çalışması yapıldığını biliyorum, ağustos ayı içerisinde de bir anket çalışması yapıldığını biliyorum. Adaylıklar belirlenene kadar bu çalışmalar devam edecek. Burada şunu hafife almamak lazım; Millet İttifakı olarak mı girecekler, CHP olarak mı girecekler veya İYİ Parti olarak mı girecekler? Bunlar bir yana, bizim partimiz en doğru adayı halkın önüne koyduğu zaman seçimi kazanacaktır diye düşünüyorum. Çünkü Akçakoca’nın iktidarla uyum içerisinde olan AK Belediyeciliğe tekrar ihtiyacı var” açıklamalarında bulundu.

HABER: Savaş ARI

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.