banner41

RASİM ÇAM’DAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR…

Yığılca Belediye Başkanı Rasim Çam, ilçede yürütülen çalışmalar, projeler ve eski Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit hakkında ki iddialar ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yığılca ilçesinde geliştirmek ve sorunlarının çözümü için her zaman görevinin başında olduğunu söyleyen Çam, eski Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit ile ilgili ortaya atılan iddialarla ilgili, “İddialar bitmez. Elimizde ispatlı şahitli. Hırsızlığın, yolsuzluğunun, çıkarın, menfaatin belgesi olmaz. Şaşaalı dönem diye paylaşım yapmıştı o zat” diye konuştu.

RASİM ÇAM’DAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR…

Yığılca Belediye Başkanı Rasim Çam, ilçede yürütülen çalışmalar, projeler ve eski Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit hakkında ki iddialar ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yığılca ilçesinde geliştirmek ve sorunlarının çözümü için her zaman görevinin başında olduğunu söyleyen Çam, eski Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit ile ilgili ortaya atılan iddialarla ilgili, “İddialar bitmez. Elimizde ispatlı şahitli. Hırsızlığın, yolsuzluğunun, çıkarın, menfaatin belgesi olmaz. Şaşaalı dönem diye paylaşım yapmıştı o zat” diye konuştu.

07 Ağustos 2020 Cuma 10:14
RASİM ÇAM’DAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR…

Yığılca Belediye Başkanı Rasim Çam, ilçede yürütülen çalışmalar başta olmak üzere, devam eden proje çalışmaları ve hayata geçirmek istediği projeler ve eski Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit hakkında ortaya atılan iddialar ile ilgili Öncü Haber’e konuştu.

“Tasarruf önlemleri aldık”

Belediyenin borçları nedeniyle tasarruf önlemleri aldıklarını belirten Çam,  “Sayın Düzce MHP milletvekilimiz Ümit Yılmaz her defasında meclis kürsüsünden devamlı Yığılca yolu ile ilgili yaptığı açıklamalar bizi son derece memnun etmiştir. Biz de onları memnun etmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Düzcemiz’e ve ilçelerimize yapılacak hizmetlerimizin milletvekilleri aracılığıyla bizlere çok büyük destek sağlayacaklardır. Halkımızı rahatlatacaklardır. Biliyorsunuz ilçemizin geçtiği ekonomik sıkıntılar belediyeyi de baya bir sıkıntıya soktu. İller Bankası paylarımız kesildi. 3-5 ayda zor düzeleceğiyle ilgili bize gelen bilgiler var. Çalışmalarımız o yönde. Biraz da tasarruf yapmaya gittik. İşçiydi, giderlerdi, yakıt giderleriydi, diğer harcama kalemlerimizi hepsini kısıtlamaya gittik. Mecburduk çünkü memur ve işçi maaşlarımızı ödeyemez hale geldi belediyelerimiz. Tüm belediyelerimiz borçlanmalar yüzünden zor durumda. İnşallah bunlar açılacak. 2020’yi büyük ihtimalle bu şekilde geçireceğiz ama 2021’de daha rahat bir çalışma ortamı olsun” dedi.

“TIR Parkı sorununu Çözdük”

“Seçimden önce söz vermiştik, TIR parkımızı Orman Bakanlığı’ndan kiraladık” diyen Başkan Çam,  “48 dönümlük araziyi. Burada çalışmalarımızı yapacağız, tırlarımızı buraya park edeceğiz. Belki bilmeyenler vardır. Yığılca’da tır sorunu büyük. Şehrin içindeki yollarımız yeterli değil park yapmak için. Uzun kuyruklar oluşuyor burada vatandaşlar kazayla karşı karşıya kalıyorlar. Bunun akabinde küçük araçlarımızın park sorunu oluyor cadde üzerinde park etmek zorunda kalıyor. Cezai işlem uygulatmaktan yana değilim. Hep bunu söylüyorum. Hep uyarıcı şeylerde bulunuyoruz. Bizatihi kendim de uyarıyorum vatandaşlarımızı. O yüzden yardımcı olmalarını bekliyoruz. Şehir içindeyken daha yavaş ve dikkatli kullanmalarını söylüyoruz. Park ederken araçlarını düzgün park etmelerini söylüyoruz. Tırlar Demir Çeliğe seyir halindeyken yolları kullanıyor ve yollar bozuluyor. Destek bekliyoruz bu tırlardan. Onlara yardımcı da oluyoruz çalışmaları ve ekonomiye katkı yapmaları için fakat bazıları kurallara uymuyorlar. Bundan da rahatsızız ama onlar da bizim insanımız” diye konuştu.  

“Saklıkent Şelalesini Orman Bakanlığından kiraladık”

İlçede bulunan Saklıkent Şelalesini Orman Bakanlığından kiraladıklarını ve Yığılca Belediyesine kazandırdıklarını ifade eden Çam, “Saklıkent Şelalesi’ni ormandan kiraladık belediyeye kazandırdık. Düzce’den gelen hemşehrilerimiz var. Onlar da bizi mutlu ediyor. Gelsinler görsünler. Harmantepe mesire alanımız var orayı da kiraladık. Bu yönde çalışmalarımız devam ediyor. Doğa turizmi özelinde çalışmalarımız var. İstanbul’dan ve çevre illerden bize talepler geliyor yer ve arazi istiyorlar. Kendileri konaklamak için ev ve çadır kurmak istiyorlar. Geldiler incelediler. Güzel bir yerimiz var Bacaklı Yayla ve Yaylatepe’nin bir bölümünde.  Buralarda onlara 50-60 kişilik yazarlar, şairler, aktivistler dediğimiz grup gelip kalmak istiyorlar 6 ay. Doğanın içinde barınmak gezmek istiyorlar. Günü birlik gelip gitmeyecekler yani. İnşallah biz onlara elimizden gelen yardımı vereceğiz. Onları da ilçemize bekliyoruz. Şu anda ilçemizdeki turizm akışı bizi hakikaten memnun ediyor. Sarıkaya Mağarası’nın sayın valimizin çok büyük katkılarıyla ışıklandırması ve yolları yapılıyor. Asfaltı da yapılıyor. İnşallah Düzce yolu da bittiğinde Yığılca turizm anlamında güzel bir hava yakalayacak. Buralarda konaklayabilirler. Belki güzel bir otelimiz yok ama çadır kamplarıyla buralarda kendilerine zaman ayırabilirler. Her zaman her şey deniz kum güneş değil artık insanlar doğayı özlüyorlar. Yeşilliğin içinde yaşamak istiyorlar. Bizde de bu var. Yığılca’nın dört tarafı yeşillik” şeklinde konuştu.

“Salgın döneminde Yığılca’da karantina olmadı, ilçe korumaya alındı”

Koronavirüs Salgını döneminde ilçeye uygulanan giriş çıkış kısıtlamasının karantina olmadığını, sadece ilçeye dışarıdan gelenlerin hastalığı bulaştırmaması için  tedbir alındığını kaydeden Başkan Çam, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Yığılca’da hiçbir zaman karantina olmadı bunu yanlış biliyorlar. Burada hastalık üst seviyede değildi. Sayı olarak Türkiye ortalamasında belki en altlardadır. Biz de ölümlü bir vaka olmadı. Sayısal olarak vurduğunda bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar. Bir ölümlü vaka oldu o da virüsten değil yaştan dolayıydı. Bu karantina anlamında değildi, önlem almak için devletimiz buralara güvenlik güçlerimizi konuşlandırdı. İlçeye girecek olanlar güvenlikten geçirildi ve kontrollü alındı hastalık yayılmasın diye. Bundan da biz memnun olduk.”

“Belediyenin Borcu 11 Milyon TL”

Yığılca Belediyesinin güncel borcunun 11 Milyon TL Olduğu bilgisini veren Çam, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Bugün itibariyle net teminatlı borçlarımız 11 milyon lira. Kredi yapılandırılmış geçmiş 2011-2019 arasında. Bu krediler İller Bankası aracılığıyla kullanılarak harcamalar yapılmış. Nasıl iki yılda bir böyle bir kredi verilmiş, bunu biz anlamış değiliz. Biz şimdi kredi istiyoruz. Bir lira BİLE KREDİ VEREMEYİZ diyorlar ve o zaman belediyenin kapısına kilidi vurursun diyorlar. Bize söylenen bu. Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer hesabı tedbirlerimizi aldık. Bütün belediyelerin olduğu gibi 5 milyon lira SGK borcumuz var. Bunlar bizim kasamıza girmeden kesiliyor. Biraz sıkıntılarımız oralardan. Türkiye’deki belediyelerin elini borçlanmalar bağlıyor açıkçası. Bazıları diyor ki burası ağlama yeri değil. Ağlamak adına söylemiyorum. Biz insanlara hizmet etmek için daha iyi bir tablo karşımıza çıkar diye düşündük. Bütün belediyeler hizmet yapmak durumundadır. Halkımızın suyu, çöpü temiz olsun diye bütün çabamızı gece gündüz sağlıyoruz. Sokakları caddeleri temizliyoruz. Çöpleri zamanında almak istiyoruz. Bugüne kadar halkımızdan neden şunu yapamadın diye bir tepki görmedik. İnşallah bundan sonra da görmeyiz.”

“Yolsuzluğun, çıkarın ve menfaatin belgesi olmaz”

Eski Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit ile ilgili iddialara da değinen Başkan Çam, şu ifadelere yer verdi:

“İddialar bitmez. Elimizde ispatlı şahitli. Hırsızlığın, yolsuzluğunun, çıkarın, menfaatin belgesi olmaz. Şaşaalı dönem diye paylaşım yapmıştı o zat. Şaşaalı dönem böyle midir? Devletin kaynaklarını çarçur etmek midir? Her türlü çıkarı, rantı, menfaati sağlamak mıdır? İddia değil. Biz tespit ettik bu araç bunundur, bu yer bunundur diye. Hala daha gündemde. Ben savcı hakim değilim. Bu arkadaşın yaptığı bütün işler, bilemiyorum yani, konuşmak da istemiyorum. Aklıma geldikçe de hakikaten hala daha bu kişi savunuluyorsa ben bir şey diyemeyeceğim. Ben 25 yıl belediyecilik yaptım. Bir belediye bu kadar borç altına sokulamaz. Yığılca Belediyesi bunu hak etmiyor. Sen elindeki kaynaklarla idare edeceksin. Borcunu da yıllara yatacaksın. Ben kredi veriyorum al 4 milyon , al 5 milyon. Kaynaklar nereye gitti? Kanalizasyon yapıldı diyor. Ben geldiğimden beri her kanalizasyonla uğraşıyorum.  Bir gün kanalizasyon sorunu çıkmazsa şaşıyorum. Her yerde patlama, tıkanma var. Terfi merkezleri koyulmuş kadınlar kokuyor diye bunları kaldırın diyorlar. İller Bankası’ndan yetkilileri çağırıyoruz bunlar kaldırılmaz diyorlar. Buraları kapatma şansımız da yok. Temizliyoruz yine aynı şekilde koku yayılmaya devam ediyor. Ne yapabilirim yani ben? Bunlar niye koyuluş onu da anlamış değilim. Bu bir sefer yapılır adam gibi yapılır. Bu kadar harcadın altyapıya en azından bir sorun mu çözülmez. Kanalizasyonlar yapılmış bağlantıları yapılmamış. Bütün evlerin bodrumlarında kanalizasyon tıkanmaları var. Geçen gün 3-4 gün adam tuvaletine giremedi. Zor tamamladık. Bu şekilde bir belediyecilik görmedim. 5 tane belediye başkanıyla çalıştım belediyeyi bu şekilde borca sokan bir belediye başkanı da görmedim. Bu milleti borca sokamazsın. Yaptığın işin hakkını vereceksin. Rant, çıkar, menfaat. İşkur’dan eleman verilmiş. 25 tane bayan eleman çalışıyordu belediyede. Benim 25 tane elemanım olsa ben bu Yığılca’yı pırıl pırıl yaparım. Ban işçi verse İşkur ben her sokağına, caddesine köylere bile hizmet götürürüm. Ondan gocunmam, götürüyorum da zaten. Vidanjör gönderiyorum, itfaiye gönderiyorum. Köylerin sokaklarını yıkatıyorum. Ondan da rahatsızlık duymuyorum köylerimizde bizim. 39 köy, 4 mahalle bizim dedim seçimde. Talepleri oluyor. Gönderiyorum itfaiyelerle yıkatıyorum köyleri. Elimizden geldiğince yapıyoruz bunları.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner63

banner73