banner41

HAK-İŞ’TEN 1 MAYIS AÇIKLAMASI

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle basın açıklaması yapan Hak-İş Konfederasyonu ve Hizmet İş Sendikası Düzce İl Başkanı Telat Örnek, asgari ücretin insan onuruna yakışır olmasını, vergi adaletsizliklerinin giderilmesini istedi.

HAK-İŞ’TEN 1 MAYIS AÇIKLAMASI

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle basın açıklaması yapan Hak-İş Konfederasyonu ve Hizmet İş Sendikası Düzce İl Başkanı Telat Örnek, asgari ücretin insan onuruna yakışır olmasını, vergi adaletsizliklerinin giderilmesini istedi.

30 Nisan 2021 Cuma 16:56
HAK-İŞ’TEN 1 MAYIS AÇIKLAMASI

Hak-İş Konfederasyonu ve Hizmet İş Sendikası Düzce İl Başkanlığı tarafından Anıt Park Meydanı’nda 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla açıklama yapıldı. İşçilerin pankartlarla destek verdiği açıklamayı grup adına Hak-İş Konfederasyonu ve Hizmet İş Sendikası Düzce İl Başkanı Telat Örnek yaptı.

Emekçilerin uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma gününü kutlayan Örnek, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü vesilesiyle işçilerin sorunlarını gündeme taşıdı.

 “TAŞERON ÇALIŞANLAR KADROYA ALINSIN

Kamu iktisadi teşebbüslerinde çalışanlar başta olmak üzere tüm taşeron işçilerin kadroya alınması gerektiğini vurgulayan Örnek, “HAK-İŞ olarak, bu 1 Mayıs’ta; Örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını, sendikal örgütlülüğün teşvik edilmesini istiyoruz.  Başta KİT’ler olmak üzere, tüm kamu kuruluşlarındaki şirketlerde çalışan taşeron işçilerin kadroya geçirilmesini talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“GÜÇLÜ VE GÜZEL YARINLAR İÇİN, GÜÇLÜ GELECEK İÇİN…”

Salgın süreci boyunca özverili çalışmalarından dolayı özellikle sağlık emekçilerine teşekkür eden Örnek, “Bizler bugün, Emek ve Dayanışma Günü’nde; güçlü ve güzel yarınlar için, güçlü gelecek için, sağlığımız için, işimiz, ekmeğimiz ve tüm emekçilerimiz için taleplerimizi yine yüksek sesle haykırmak için meydanlardayız. Salgınla mücadele sürecinde iş başında cesurca ve özveri ile çalışan, tüm sektörlerdeki emekçi kardeşlerimize, milletimize ve HAK-İŞ teşkilat mensuplarımıza gönülden teşekkür etmek için buradayız. Emekçi kardeşlerimize “Hakkın HAK-İŞ’e emanet” demek için buradayız.” diye konuştu.

“KAYIT DIŞI İSTİHDAM ÖNLENMELİ, ASGARİ ÜCRET ARTTIRILMALI”

Asgari ücretin insan onuruna yakışır olması gerektiğini vurgulayan Örnek, kayıt dışı çalışmanın sonlandırılması gerektiğini ifade ederek, “Kayıt dışı istihdamın önlenmesini, istihdamın artırılmasını ve yoksulluğun önlenmesini istiyoruz. Sendikal örgütlenmenin teşvik edilmesini istiyoruz. İşyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin artırılmasını istiyoruz. Biz çalışanlar, emekçiler olarak; milli gelirden, ekonomik büyümeden ve refah artışından hak ettiğimiz payı istiyoruz. İnsanı merkeze alan, daha adil ve sürdürülebilir bir dünya ve Türkiye istiyoruz. Emekli aylığı alt sınırının asgari ücret düzeyine yükseltilmesini talep ediyoruz.” dedi.

Çalışanlara yönelik mobbingin önlenmesi için çalışma yapılması çağrısı yapan Örnek, “Çalışanlara yönelik her türlü şiddet ve mobbingin önlenmesini istiyoruz. Çocuk istismarının önlenmesini, kadına yönelik şiddetin son bulmasını istiyoruz. İstihdamda kadın, genç ve engelli bireylere daha çok yer verilmesini istiyoruz. Çocuk işçiliğinin her türüyle mücadele edilmesini istiyoruz. Annelik hakkının korunmasını, kreş ihtiyacının ve bakım hizmetlerinin karşılanmasını istiyoruz. Gençlerin eğitim, staj ve işe giriş imkânlarının geliştirilmesini istiyoruz. Engelli bireylerin sosyal hayata katılımının artırılmasını istiyoruz. Hangi ülkeden olursa olsun ülkemize sığınan mülteci ve göçmen kardeşlerimiz için, entegre edilebilir, sürdürülebilir, ulusal ve uluslararası uyum politikalarının ve iş birliğinin geliştirilmesini istiyoruz. Çevre dostu bir dünya istiyoruz. Biz 83 Milyon vatandaşımız ve 4 milyon göçmen kardeşimiz ile birlikte Türkiye’yiz diyoruz. Hepimizin temel haklardan, eşit şartlarda ve eşit sorumlulukla yararlanmasını istiyoruz” diye konuştu.

“GELECEĞİMİZ VE EMEĞİMİZ İÇİN UMUTLUYUZ”

Başkan Örnek, tüm çalışanlara haklarını korumak adına için sendikalı olmaları çağrısı yaparak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biliyoruz ki ülkemizin yaşadığı bu zor günleri, önlemlere uyarak, sabrederek, dayanışma ve el birliğiyle atlatacağız. Refahın, kardeşliğin, huzurun ve hoşgörünün artarak hâkim olduğu bir Türkiye’nin kıvancını yaşıyoruz. Ülkemize, insanlarımıza ve emekçilerimize güveniyoruz. Geleceğimiz ve emeğimiz için umutluyuz. HAK-İŞ Konfederasyonu olarak sendikasız ve örgütsüz bütün çalışanlara 'Örgütlü ol, Sendikalı ol, HAK-İŞ'li ol' diyoruz. HAK-İŞ olarak yapacak daha çok işimiz olduğunu biliyoruz. Emekçilerimizle omuz omuza, mücadele etmeye, güçlenmeye ve büyümeye devam edeceğiz. Hak-İş olarak; Emek, barış, özgürlük, adalet ve demokrasi için haykırıyoruz. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Türkiye’de ve dünyada tüm emekçilere kutlu olsun.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner63

banner73